Кой етаж е най-добър за живеене?

Manager News

При избор на жилище, особено при нови проекти, често вариантите, от които можем да избираме са няколко: партер с двор или без, при затворени комплекси, първи етаж над партер, последен етаж, средни етажи.

Често хората се замислят за закупуването на последен или приземен етаж за дом и това е нормално, тъй като и двата варианта имат положителни характеристики, които ги правят желани пред етажите в междинните нива на сградата.

Въпросът е кой би бил царят на имотите между така изброените?

Апартамент на партерен етаж с градина

Получавате допълнително пространство, със собствена градина, където семействата с деца могат да се насладят на възможностите, които дава.

Жилището на приземния етаж може да бъде много удобно за семейства с деца или някои възрастни хора с намалена или без подвижност. Достъпността е фактор, който трябва да се вземе предвид, както и нейната цена. Градините са допълнително пространство към жилището.

Недостатъци на този тип имоти: несигурност, независимо, че в повечето случаи затворените комплекси имат охрана и видео наблюдение. Налагат се допълнителни разходи за охранителни системи. Шумът, който е основният проблем през лятото, в случая с басейн или други места за отдих, като и липсата на отделеност от другите съседи. На практика, при приземните етажи липсва самостоятелност и можем да бъдем наблюдавани от всички любопитни наоколо.

"Грозното пате" или първи етаж.

Първият етаж – партер или над партер - на всяка сграда е от самото начало „грозното пате“.

Тези имоти са на приземно ниво или малко над него, или над магазини, или над гаражи или над офиси. Ако са в затворен комплекс, в който има приземни апартаменти с градина, те са непосредствено над градината, което е съпътствано с целия шум, който идва от обитателите на двора.

Когато говорим за първи етаж, извън затворен комплекс, отрицателните аспекти са както липсата на светлина, така и възможното съществуване на търговски обект или заведение под него, с произтичащите от това шумове. Не само това, но и миризмите на вътрешната или външната канализация могат да са проблем, особено в случаите, когато имотът е над мазета. Друг недостатък, който следва да се има предвид е шумът и прахта от улицата, която е пред или в близост до кооперацията.

Предимство на долните етажи и може би най-впечатляващото е цената, тъй като те обикновено са по-евтини от горните етажи. Достъпът до улицата е много по-удобен, като се избягват стълби и асансьори, което е важен комфорт за семейства с малки деца или възрастни хора.

Средни етажи

втори и третият етаж, в сграда с пет етажа, са най предпочитаните.

Хубавото при този тип жилища е, че все пак светлината и сигурността са значително по- добри от партерните и първите етажи, както и добрата им енергийна ефективност.

Недостатък е, че има хора, живеещи от всички страни и с произтичащите от това шумове и липса на уединеност, течове и др. подобни.

Често хората се притесняват от последните етажи заради възможност да протече покривът. Това е един доста основателен страх и притеснение, но този проблем, в краен и в най-лошия случай може да бъде решен и от самите нас, без да зависим от волята или липсата на такава от съседите. Ако обаче протече банята, пералнята или каквото и да било на съседа отгоре и той откаже да съдейства, то тогава изпадаме в много сложна ситуация, която е дълга за разрешаване и в този казус ще се окаже, че последен етаж е за предпочитане.

Перлата в короната

Последните етажи или така наречените пентхаус имоти или мансарди, могат да бъдат определени като перлата в короната, независимо от допълнителните разходи, които съпътстват тези имоти. Причините: тераса с простор, светлината, изгледите и липсата на някой над нас, който може да наруши спокойствието, отдалеченост от улиците, прахта и градския шум.

Светлината, усещането, създадено от свободното пространство и възможността за изграждане на повече стаи са съществени особености на последните етажи.

Недостатъци: Течовете, които несъмнено могат да възникнат, както и по-ниската енергийна ефекттивност на този тип имоти. Терасата, която е предимство е и недостатък, защото е достъпна само през месеците с добро време.

Последен етаж, който не е подходящо изолиран, може да има големи разходи за живеене, както за отопление през зимата, така и за охлаждане през лятото.

Кой е най-добрият вариант?

Няма по-добър вариант. Трябва да анализирате всеки случай, всяка сграда и да знаете дали покупката на последен или на партерния етаж е добра или лоша идея.

Някой нови изследвания показват, че колкото по-висок е етажът, толкова по-голяма е продължителността на живота ви.

Експертите от университета в Берн в Швейцария установиха, че шансовете за смърт от сериозно белодробно заболяване са 40 на сто по-големи сред жителите, които са живели на приземния етаж, в сравнение с тези с апартамент на осмия етаж или над него. Те също са с 35% по-малка вероятност да умрат от тежко сърдечно заболяване, защото слизането и изкачването на стълбите означава, че са в по- добра физическа форма. Хората, живеещи на по-високите етажи също така са изложени на по-малко замърсяване и шум от тези на нивото на земята

В поредица от експерименти изследователите открили, че хората на по-високи височини в офис сграда са по-склонни да поемат финансови рискове. Проучването е достъпно онлайн в Journal of Consumer Psychology. "Когато увеличите височината в етажа въздействате подсъзнателно върху чувството за власт", казва водещият автор Сина Естеки, доктор по медицина, асистент по маркетинг в бизнес училището в университета в Маями. "Това повишено чувство за сила води до по-рисково поведение."

Въпреки това, животът на високите етажи не винаги е най-подходящ за вашето здраве.

Едно проучване от Испания показа, че по-високите етажи са едно от най-лошите места за страдащи от сенна хрема. Смята се, че прашецът, освободен сутрин, се издига нагоре в горната атмосфера, когато температурите се затоплят. Когато въздухът се охлади вечер, той започва отново да се спуска, влизайки през отворените прозорци.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ