BASF и линията на прогреса
На пръв поглед химическата промишленост няма нищо общо с дигитализацията. Но за световен лидер в бранша като BASF не може да има формални бариери пред бъдещето. Може да има само нови възможности и точно това е допирната точка между бизнеса на водещия световен химически производител и технологичната революция. Дигиталните технологии са двигателят на научно-изследователските открития и решения във всяка област, казва д-р Мартин Брудермюлер, заместник-председател на Съвета на изпълнителните директори и главен технологичен директор на BASF.
Създаването на иновации е от стратегическо значение за компанията. Инвестициите в научно-изследователска дейност са на постоянно високо ниво, а мащабите на използването им са впечатляващи. Само през миналата година 10 000 служители в научните хъбове на BASF, разпръснати по цял свят са работили върху повече от 3000 проекта. Благодарение на тази мрежа от умове, компанията е в състояние да представя над 300 нови продукта всяка година. А само от иновации, нетните продажби на компанията са около 10 млрд. евро годишно.
Линията на прогреса на BASF се базира на оригинална концепция за творчество, при която от водещо значение е ускореното търсене и откриване на идеи със значение за бизнес развитието на компанията и ранното практическо фокусиране над тях с възможност за бързо въвеждане в експлоатация. Затова, когато става въпрос за лидираща конкурентоспособност, научноизследователската и развойната дейност застава в центъра на бизнеса, дори и в химическата индустрия, обяснява Брудермюлер.
Просто е - за да си винаги първи, трябва първи да стигаш до новото и първи да го предложиш на клиента. Скоростта е от значение и тук идва моментът, в който се намесват цифровите технологии. Към високотехнологичните си постижения компанията добавя от това лято супер силата "Quriosity” – суперкомпютър, който ще влезе в експлоатация в централата на компанията в Лудвигсхафен. Създаден специално за нуждите на производител с портфолио в няколко различни сегмента на химическата промишленост, той разполага с около 10 пъти повече изчислителна мощност, от тази, която BASF понастоящем използва. В класацията на 500-те най-големи изчислителни системи в света суперкомпютърът на BASF понастоящем е номер 65.
"Quriosity" ще бъде повратен етап в над 150-годишната история на компанията, следващото Голямо нещо, което превръща промяната в нова ера. Новият суперкомпютър преди всичко ще помогне много по-прецизно и ефективно да се правят оценки на големи обеми от данни, събирани в лабораториите на химическия гигант. "В момента буквално седим върху златна мина от данни без да имаме ясна представа какво точно има в нея”, коментира Брудермюлер.
Какво умее Quriosity? Идеята, от която се тръгва, е да бъде събрана в една система цялата информация, целият научен и експериментален опит и архив на компанията, за да стане този суперкомпютър мултифункционален за всички бизнес сегменти на компанията. Базиран в облака, той е способен да извлича и обработва информация от милионни данни по зададени параметри след което да извърши:
- Молекулярно моделиране на нови вещества
- Създаване на формули на нови активни съставки
- Симулации на химични процеси и лабораторни експерименти, в пъти по-бързо от досегашните методи на работа, което отваря възможности за много повече и по-значими иновация в значително по-кратък период от време. Един пример само в това отношение – при тестването на суперкомпютъра за приложение в биотехнологиите и по-специално за нови видове препарати за растителна защита, той е демонстрирал 90% икономия на време, в сравнение с досегашните методи на работа.
Да бъдеш първи в откритията е най-важното за управлението на промяната през 21 век, вярват експертите на BASF.
С дигитализацията на изследователската дейност ние ще продължаваме да бъдем най-иновативната компания в химическата индустрия в света, обобщава д-р Мартин Брудермюлер.
Ира Павлова, Германия, Лудвигсхафен
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.