8 разлики между момчетата и момичетата

8 разлики между момчетата и момичетата

Какви са разликите между момчетата и момичетата? 

Ако говорим за анатомия, разликите, естествено, са очевидни. Когато обаче става дума за цялостното развитие и съзряване, различията не са съществени, но все пак съществуват. Поведението и развитието на детето са по-скоро резултат на жизнен опит, влияние на околната среда и на отношението на родителите, не толкова на полова принадлежност. А за да развие той или тя пълния си потенциал, трябва много внимание и подкрепа.

Доколко полът играе роля в развитието на вашия син/дъщеря и с какво може да помогнем?

Социални умения

Истина или лъжа: Жената е по-чувствителна и познава емоциите си по-добре. Истина.

След анализ на повече от 100 проучвания, учените стигат до заключение, че още от детството момиченцата по-лесно определят емоциите на хората, като се ориентират само от изражението на лицето.
Британски учени установиха, че бебетата момичета се вглеждат в лицата, докато момченцата – в движещи се предмети.
Новородените имат умения да „четат“ емоциите по лицето, но те се усъвършенстват с напредване на възрастта.
Момичетата изпреварват момчетата, вероятно защото те са насърчавани да изразяват чувствата си, докато момчетата – да ги прикриват.

Какво да направим:
Момчетата са не по-малко чувствителни (всяка майка на момче го знае). Научете ги да изразяват чувствата си. Каже им думите, с които да ги назовават.

Ориентиране в пространството

Една от причините резултатите на момичетата на изпитите SAT да са по-слаби от тези на момчетата, са проблеми, които те срещат в пространствената ориентация –при решаване на задачи за дистанция, обем и сравняване между обектите.

От друга страна, очакванията към момчетата математици са по-високи, играят вероятно стимулираща роля и задълбочават джендър разликите. 
Учени доказаха, че още от 3-5-месечна възраст момченцата могат да си представят как ще изглежда предмет след ротация, докато момиченцата на същата възраст – не могат.

Какво да направим:
Насърчавайте момичето да играе с конструктор, бройте заедно с него, смятайте на пръсти, използвайте кубчетата с шарки, запознайте го с линийките на Куизинер, с които събирането и изваждането стават по-нагледни, работете с триизмерните форми, докато хлапето порасне достатъчно, за да застане на компютъра. А там и от игри като Angry Birds има смисъл – стига да съумеете да ги използвате за обучение в смятане.

Предпочитани играчки

Още от 9-месечна възраст момиченцата и момченцата предпочитат играчки, характерни за техния пол, установиха британски учени от City University в Лондон.
Това обаче се променя година-две по-късно и на 3 години малките дами вече предпочитат „мъжки“ играчки.

В предучилищна и училищна възраст, вероятно под натиска на общественото мнение, предпочитанията на момичетата отново клонят към „женските“ играчки, а на момчетата – съответно към „мъжки“ занимания.

Как да постъпим.
Не ограничавайте избора на детето. Нека има възможност да опознае всички играчки, които го привличат.
Не му насаждайте стереотипи, които няма да са му от полза в живота.

Физическа активност

Достатъчно е да спрете на някоя детска площадка и да се загледате – веднага ще откриете, че момчетата, които тичат, скачат, ритат топка, са много повече.
Различията между двата пола стартират още от утробата. След анализ на 46 проучвания в тази област, канадски учени установяват, че момчетата са по-активни от момичетата. Като общо правило това важи за първите години от живота им – момчетата не се задържат дълго седнали в количката, склонни са да правят повече бели, по-буйни са ...
Е, всяко правило си има изключения. (Вероятно вашето дете е сред тях, без значение от пола.)

Какво да направим:

Дайте възможност на детето да се движи много и то на открито. Запишете го на спорт, водете го на екскурзии в планината, а през седмицата – в близкия парк...

Целият текст четете ТУК!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ