Датата 30 февруари е съществувала

Датата 30 февруари е съществувала

Следващия път, когато саркастично отправите към някой репликата „ще се видим на 30 февруари“, имайте предвид, че историята наистина познава такава дата, а на многовековни надгробни плочи археолози са забелязвали даже и 31-ви. До момента са известни два случая, в които 30 февруари се е появявал в календара.

Швеция и неуспешната реформа

През 1700 година Швеция планира преминаването си от Юлианския към Григорианския календар. За да се изравни с всички останали, империята решава да пропуска високосните години чак до 1740-а включително, вместо да пропусне наведнъж няколко последователни дни, както направили другите държави.

Опитът обаче се оказал неуспешен и през 1712 г. шведите отново се оповали на Юлианския календар, добавяйки еднократно 30 февруари в него, за да влязат в ритъма му. Окончателното преминаване на страната към Григорианския календар е през 1753-та, когато от 17 февруари е преминато директно на 1 март. Не всички приемат добре реформата – според някои местни са откраднати 11 дена от живота им.

Революционният календар на СССР

30 февруари е съществувал и в Съветския съюз, в периода 1930-1931 г., в оформения революционен календар, включващ 5-дневни седмици и 30 дена във всеки месец. Целта му е била да елиминира неделята, за да няма почивни дни за работническата класа и да бъде постигната по-висока индустриална ефективност. Той вероятно е и прототип на отброяването на времето във фантастичния свят на романа „Властелинът на пръстените“, където месеците имат същата продължителност.

Новият календар не успява да се наложи над Григорианския, а едно от свидетелствата за това е вестникът на Комунистическата партия, „Правда“, който също не признава 30 февруари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ