Кои храни благоприятстват добрия сън

Хората, които искат да спят непробудно през нощта, но и да заспиват лесно, трябва да избягват консумацията на здравословни, но скарани със съня храни - например чили, сурови зеленчуци, джинджифил и шоколад, предава РИА Новости.
Списъкът със забранените храни бе оповестен от Хайдрун Шуберт, немски експерт по хранене.
Според диетолога джинджифилът съдържа много глициризова киселина - вещество, което повишава кръвното налягане и влияе на водно-солевия баланс на тялото, а това може да доведе до безсъние.
Суровите зеленчуци пък активират храносмилателния тракт, което не позволява на тялото да навлезе във фазата на дълбок сън. Чилито също ускорява метаболизма и могат да повиши телесната температура.
Кофеинът стимулира нервната система и доказано води до безсъние. Кофеин има не само в кафето, но и в чая, и в различни енергийни напитки. Теоброминът, който е част от тъмния шоколад, има същия ефект като кофеина.
Според експерта хората, страдащи от безсъние, могат да опитат да не вечерят точно преди лягане, за да дадат време на тялото да се настрои за почивка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Експерти съветват ЕЦБ да промени целта си за инфлация, за да защити най-бедните в блока
Финанси |Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Икономика |Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Икономика |Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Общество |Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Свят |Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Свят |В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Свят |Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Спорт |Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Свят |Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Любопитно |Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
България |Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Общество |Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Технологии |

Коментари
Няма въведени кометари.