Можем ли да развием интуицията си

Можем ли да развием интуицията си

Можем ли да развием интуицията си

От съвсем малка Лили Делае казва, че е имала свръхразвита интуиция. Тя предпочита да говори за това не като за дарба, а като умение, към което всички можем да се стремим, разказва „Мадам Фигаро“.

Да предвиждаме предстоящи събития, да четем емоциите на другите, да се поставяме на тяхно място до там, че да отгатнем как ще се казва бъдещият им партньор – това са умения, които изглеждат като от научно-фантастичен филм. И все пак Лили Делае, треньор и консултант, казва, че много рано е открила у себе си това „шесто чувство“. И за нея това не е „специална дарба“. Предпочита да говори по-скоро за „потенциал, който всеки притежава и може да развие“.

Дълго време Лили Делае се бори с интуицията си, докато не се разболява и стига дори до лека анорексия – реакция на желанието да „бъде невидима“. После една среща освобождава младата жена от товара – той е терапевт, по-възрастен от нея, който я подкрепя, за да се помири със себе си, научава се да се справя с интуицията, за да я използва разумно. Както сама казва – „за да помага на хората“.

Работя много с емоциите, но безкрайно много хора са блокирали тази част от себе си за сметка на картезианската. Според консултантката интуицията е като мускул, върху който трябва да се работи, дори да живеем в рационалния свят, в който показването на емоциите се смята за слабост.

„Повечето хора пренебрегват или ненавиждат инстинкта си, казва Лили Делае – те го задушават или потискат, вместо да го чуят и да го следват, както биха следвали приятел или партньор. А точно това трябва да правят.“

Областите на приложение на инстинкта са много, смята тя – ако никой не може да предвиди едно събитие,  а ние можем, можем и да съставим успешен план... да се доверим на интуицията си е средство да се освободим, да престанем да искаме да контролираме всичко, да развиваме своята позитивност. А ако ни подведе? Интуицията не е непременно вярна, но дори да ни лъже, тя ни подсказва нещо и това също толкава важна информация.

6 съвета как да чуем интуицията си:

1. Изберете един ден за почивка, без професионални задачи и с минимум отговорности.
2. Започнете деня с подготовка да бъдете възприемчиви към себе си: спорт, отдих, пазар, музика… отпуснете се.
3. Насочете мислите си: какво трябва да знам? Какво ще е полезно за живота ми в момента? Послушайте тялото си, сърцето си, вътрешния си глас.
4. Забравете логиката. Откъснете се от навиците в мисловния ви процес. Отбележете картините, думите, усещанията и емоциите, които ви споходят.
5. Оставете чувствата да ви завладеят – положителни или негативни, усетете ги. Обърнете се след това към разума си, за да съставите план за действие.
6. Продължавайте! Не спирайте дотук и отделяйте по един ден само за интуицията си. Когато това стане ритуал, ще разпознаете механизма. И не се страхувайте да грешите. Човешко е да се греши. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ