В Китай откриха нов вид древни йероглифи на 4000 г.
Китайски учени откриха нов вид йероглифна писменост отпреди 4000 г. и това я прави по-стара от гадателските надписи „Цзягувен“, смятани досега за най-древната писменост в Източна Азия.
Йероглифите са изписани с туш върху керамична чаша, от която са запазени само фрагменти, разказа централната китайска телевизия, цитирана от ТАСС.
Специалистите са идентифицирали три или четири отделни йероглифа на глиненото парче от чаша, открито при разкопки в древния град Гаоцзятайцзи. Те смятат, че йероглифите и чашата вероятно са използвани за древен обряд. Смята се, че гадателските надписи на кости и други текстове отпреди 3000 години, написани в епохата на династията Шан (1600-1027 г. пр. Хр.), носят началото си от писменост върху керамика.
"Цзягувен" (дословно "знаци върху черупки и кости") са гадателски надписи от късната династия Шан. Според изследователите те са един от видовете древна китайска писменост, поставила началото на йероглифното писмо. С надписите се бележат предметите за гадание, предсказанията на древните оракули, но съдържат и частично описание на политическата обстановка по онова време. Първите подобни надписи са открити случайно през 1899 г.
Китайският служител при династията Цин Ван Ижун се разболял и му предписали традиционно китайско лекарство – кости от дракон. Човекът ги купил от аптеката, но забелязал необичайните надписите върху тях и ги предал на учените. Така били открити първите древни гадателски кости. Досега са намерени 156 000 такива кости с около 10 000 различни йероглифа. Около половината от писмените знаци вероятно са различни версии на един и същи знак и учените смятат, че йероглифите „цзягувен" са около 4500. От тях са разчетени над 2800.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.