Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Японското икономическо чудо: някои факти
"Японското икономическо чудо" - когато стане въпрос за Япония, тази фраза неизменно витае около нея. Всеки е чувал тези думи, дори и да е далеч от икономиката. Но как повечето си обясняваме тази фраза? Най-лесното обяснение е, че "при японците всичко е добре, защото работят здраво и са безукорно учтиви". Нека да разгледаме феномена на японското икономическо чудо по-внимателно. Ето няколко много интересни факти.
Япония
По времето на подписването на капитулацията през Втората световна война, Япония е в упадък и разруха. Нейната икономическа инфраструктура е разрушена, градовете са бомбандирани, а над два от тях е пусната дори атомната бомба. И какво се случва? До средата на 60-те години на миналия век, японската икономика показва устойчив и нарастващ подем. До края на 70-те повече от две трети от американските бизнесмени бият тревога за икономическата инвазията на Япония. До средата на 80-те, нивото на производство на тази страна отстъпва единствено на САЩ.
Икономически подем в Япония
Такъв растеж би бил невъзможен, ако всеки работен ден, всеки един служител на японска фирма, компания и предпиятие не е подсилен от надежда. Устойчива надежда за бъдещето. Тази надежда се основава на специалната психология на японското общество. И неговите характерни особености, обезпечени от високо и заслужено възнаграждение. Средното японско семейство всеки месец оставя в банката около една пета от своя бюджет. Това е мощен лост за икономическо развитие на Япония.
Колективизъм
Образно можем да кажем, че основите на японските небостъргачи стоят в оризищата. Един от основните елементи на класическото японско управление е колективизмът. Както и в дните, когато събирането на оризовата реколта е била непосилна за едно семейство и в работата се е включвало цялото село. Традицията на сближаване на селската общност продължава и до днес на работното място - това е всъщност едно голямо семейство. Това се подсилва и от неформалните контакти между служителите.
Японски труд
Някои средни японски компании както и някои големи корпорации използват т.нар практиката на "доживотна заетост". Младежът е нает направо от университета и след това обучен, преквалифициран и развиващ се в рамките на компанията, която го е избрала - до достигане на пенсионна възраст. Той знае, че при никакви обстоятелства няма да загуби работата си и увереността му в бъдещето е непоколебимо. От дълбока благодарност към "своята" компания следва и високата продуктивност на служителите.
Японски тандем
"Доживотната заетост" плюс семейните отношения пораждат силен патернализъм. Това е много естествено за японците. Уважението към по-старите и послушанието е в кръвта им. Това е национална традиция. Задължението на висшия служител пък е настойничество и грижи за по-младия. Така че с придвижването нагоре по професионалната стълбица се осъществява и трансфера на знания и приемствеността между поколенията.
Японско качество
Четвъртият крайъгълен камък на японското управление е пълният контрол на качеството на продуктите на всеки етап от производството. Също като едно семейство, за японския работен екип означава, че ако един работник допусне брак, отговорността се поема от всички. И за да не се допуска това, всеки служител работи най-добросъвестно, считайки себе си отговорен за своята работата. В края на краищата да подведе "семейството" е недопустимо. Затова и японските банки, единствени в света, предлагат и специфичен финансов инструмент - бизнес кредит, който обезпечеваш с живота си. Залогът е собствената ти честна дума, че ще успееш.
Японска организация
Интересно е да се види, как е организирана типичната японска фирма. Това е в действителност тристепенна пирамидална структура. В основата са обикновените работници. Над тях - средния мениджмънт, разделен на отдели. А най-високо в пирамидата е висшата администрация. Японски икономисти смятат тази структура за най-мобилна и по-малко податлива на бюрократщина.
Японска ефективност
Япония е много бедна на природни ресурси. Това е оставило траен отпечатък върху цялата икономика. В частност, ако компания работи без печалба, тя извършва престъпление срещу обществото. Това означава, че обществения капитал под формата на хора и ресурси, които могат да бъдат ефективно използвани другаде, се губят.
Работа в японска компания
Дългосрочната икономическата стратегия, към която придържа японското правителство, се базира на внимателното отношение към енергийните ресурси, поддържането на високо ниво на конкурентоспособност, развитието у японците на потребност да са в крак с научно-техническия прогрес, постоянен акцент върху научните изследвания и развитие. Тази стратегия също е една от основните характеристики на това, което по света се нарича "японското икономическо чудо".
Източник: abcfact.ru
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.