Как да спечелите бутиците на своя страна

Как да спечелите бутиците на своя страна

„Здравейте. Стартирам компания за плажно облекло. Въпреки че имам целеви пазар и списък с бутици, които бих искал да продават продукта ми, не знам как да подходя към тях. Кое е най-доброто - да им звънна по телефона, да посетя управителите им лично, или просто да им изпратя имейл с подробности за маркетинга ми и продукта?“.

Този въпрос задава на сп. Entrepreneur американски собственик на малък бизнес, който няма опит в маркетинга и не може да си позволи външна консултация, а иска да го възприемат сериозно и като професионалист.

Майкъл Х. Калейкини, консултант бизнес развитие и вицепрезидент в Corporate Rain Makers, Лас Вегас, му отговаря:

„Бих ви препоръчал стратегически подход, който смесва всички възможности. Започнете да се рекламирате, като изпращате на управителите или собствениците на магазините в списъка ви информация за вашия бизнес. Например, информация, свързана с мисията ви или материали, които подчертават, че продуктът ви – банските костюми – са получили признание някъде. В писмото си информирайте управителите, че ще ги посетите или ще им се обадите в следващите няколко дни.

Когато се представяте на един пазар важно е да имате предвид, че се явявате пред хора, които не са чували за вас преди. Полезно е за вас, ако собствениците, които целите да убедите да станат ваши партньори, са имали възможност да чуят нещо за вас веднъж-два пъти преди това, за да бъдат по някакъв начин поне малко запознати с това, което се занимавате.

Един от начините да постигнете това е като изпратите новина или прессъобщение за старта на бизнеса ви в местния вестник или най-четените сайтове в региона. Може да бъдат само няколко кратки изречения за това кои сте вие и каква услуга предлагате. Така няма да ви излезе скъпо. Това ще ви помогне да създадете интерес към бизнеса ви в местната общност.

Друг начин да разберат за вас е като свържете бизнеса си с НПО. Това ще покаже, че фирмата ви дарява обратно на общността и не е яростно и неотменно фокусирана върху това да прави пари. Няма нужда да правите огромни дарения. Може да е жест, материални подаръци, нещо креативно, което ще покаже на близките до вашата фирми и домове, че сте с мислене, насочено към региона.

Уверете се, че презентацията ви е добра, преди да се срещнете със собствениците на бутици в списъка ви. Трябва да е ясна, сбита и да показва защо вашият продукт е подходящ за нейната или неговата търговия.

Освен това трябва да имате правилните съпътстващи маркетинг материали, които да оставите, след като си тръгнете (брошури, флайери, разбира се визитки). Така собствениците или клиентите ще могат да ви потърсят, дори да не решат да купуват от вас при първата ви среща. Плюс това така ще имат нещо, към което да се обърнат, когато наберете преднина и пожелаят да си партнират с вас.

След като свършите всичко това, преработете списъка си и се подгответе да го разширите. Дори някой от целевата ви група да е много подходящо попадение, но да ви е отказал, упорствайте да промотирате бизнеса си. Със сигурност има дори по-добри опции от него, които може би не сте оценили първоначално.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ