Видеото ще продължи да се развива в маркетинга през 2017 г.

Видеото ще продължи да се развива в маркетинга през 2017 г.

Какво работи в маркетинга в България? Какви са особеностите на българската аудитория спрямо други европейски народи? Какво да очакваме от следващата, 2017 г.? На тези и други въпроси отговарят в рубриката за маркетинг на сайта ни едни от най-успешните маркетолози в България - носителите на награди BAAwards 2016 на Българската асоциация на рекламодателите (БАР). Те ще споделят мнения, очаквания и ноу-хау в поредица от интервюта. 

Откриваме я с участието на Милена Филчева, маркетинг и пиар директор на Fox Networks Group. Fox International Channels България беше наградена от БАР тази година в категорията "Активиране на марка", за кампанията "Преоткрий България".

........................

- Г-жо Филчева, Fox получи награда за кампания, в която включва телевизионно съдържание за България в програмата на National Geographic. Защо решихте да реализирате такъв проект?

- Инициативата "Explore Bulgaria" имаше три основни цели. Първата бе да покаже красивите и непознати природни забележителности на България през погледа на National Geographic Channel (NGC). Втората, да провокира българите да прекарват повече време активно сред природата. Третата, да мотивира максимално много хора да изследват и споделят своите открития.

През 2014 г. National Geographic за първи път създаде изцяло локален мултимедиен проект, eксклузивно разработен за българския пазар. "Explore Bulgaria" обедини телевизионния ефир, дигиталните платформи на NGC и серия от събития - част от глобалната стратегия на канала да предлага полезно, интригуващо и образователно съдържание. Конструирахме проекта така, че да бъде интересен, интерактивен, полезен и печеливш. Така за първи път чуждестранен документален канал продуцира и излъчи изцяло българско съдържание. Заснемането на 6-те епизода бе възложено на външна продуцентска компания - "Агитпроп".

Идейната концепция се фокусира върху непознати български лица. Тя включваше изработване на кратки телевизионни форми и игрови механизъм, който дава възможност на публиката да моделира съдържанието. Освен наблюдатели, зрителите станаха съавтори и участници.

Какво точно направихме? Първата провокация към зрителите бе уеббазиран конкурс за избор на изследователи в предаването. Избрани бяха археологът Надежда Карастоянова и екологът Васил Попов. Двамата добавиха към авантюристичния дух на първите участници - ски инструкторът Мая Стоилова и олимпиецът Георги Палазов - страст към фактите и науката. Четиримата съмишленици на канала получиха възможност да преживеят приключение и да станат посланици на идеята "Да преоткрием родината".

Второто предизвикателство към публиката бе да заснеме и сподели информация за малко известно място. Фотоконкурсът "Непознатата България" осигури на най-добрите изложби в София и страната, както и фотосафари с авторитетното дружество National Geographic Expedition.

- Каква беше ефективността?

- Резултатите надминаха прогнозите. Сайтът "Explore Bulgaria" събра над 60 000 потребители, регистрираните участници в конкурса "Стани изследовател" надхвърлиха 1500, уникалните посещения - 140 000. Феновете на Фейсбук страницата на канала, в деня на TV премиерата, достигнаха рекорден органичен растеж. Във фотоконкурса "Непознатата България" участваха над 2500 души с 9000 снимки.

По време на снимките телевизионният екип и изследователите изминаха 17 000 километра, изкачиха се на 2455 метра надморска височина, гмурнаха се на 20 метра дълбочина, спуснаха се в пещери на 55 метра под морското равнище, срещнаха се със змии, делфини, корморани, диви кози и едно магаре.

Заради огромния интерес, през 2015 г. "Explore Bulgaria" бе подновен за втори сезон, а през 2016 – за трети.

- Кое беше трудното в реализацията?

Продължава на страница 2. 

- Успяхме да реализираме всички етапи и компоненти, предвидени в комуникационната стратегия, благодарение на силния ентусиазъм и отборен дух вътре в компанията, където проектът беше разработен - от идеен проект, до видео съдържание, от криейтив до медийно планиране и комуникация в социалните мрежи. Изключително добре партнирахме с продуцентската компания и спонсорите на проекта, тъй като споделяхме високите критерии и отговорността към мисията и същността на National Geographic. "Explore Bulgaria" се превърна в личен проект за голяма част от екипа, в който се вложиха много дух, талант и усилия.

Най-трудно винаги е осигуряването на адекватно финансиране, което не допуска компромис с качеството. Намирането на партньори, хилядите, които ентусиазирахме да се включат, безрезервната отдаденост на самите изследователи, добрите отзиви от зрителите, признанието за добре свършена работа... наистина имахме много приятни моменти в това динамично пътуване.

- Смятате ли, че има тенденция сред българите да пътуват повече из България? Гледат ли се повече предавания за българските туристически забележителности? 

- Локалният продукт винаги работи. Това, че Explore BG в годините се разви като формат и времетраене, беше оценено добре от зрителите. За мен съществена е разликата в отношението към продукта - вече не битува схващането, че нещо, което се прави в България, трябва задължително да е по-зле направено, отколкото ако е чужда продукция. Да, има интерес към българските дестинации. Нашата аудитория се интересува както от природата и науката, така и от историята.

- Какво ще работи в маркетинга през 2017 г.? Кои ще бъдат вече отживелите практики?

- Ще се огранича до телевизионния маркетинг. Ще работи доброто съдържание - това е най-мощният ни маркетингов инструмент. Ако познаваме добре аудиторията си, следим динамиката на нейното поведение и промяната в навиците на гледане, ще бъдем адекватни. Смятам, че видеото ще продължи да доминира и да се развива – 360 видео, VR и т.н. Технологиите се развиват шеметно и не можем да си позволим да не ги използваме. Достъпът отвсякъде и по всяко време вече не е лукс, а всекидневие. Работи автентичността, доброто разказване на истории, добрия вкус. Ще ми се да вярвам, че те ще са евъргрийн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ