Топ мениджърите на 2020:​​​​​​​ Владимир Спасов, прокурист на „М+С Хидравлик” АД

Топ мениджърите на 2020:​​​​​​​ Владимир Спасов, прокурист на „М+С Хидравлик” АД

Топ мениджърите на 2020:​​​​​​​ Владимир Спасов, прокурист на „М+С Хидравлик” АД

Финалистите в най-престижния конкурс за бизнес лидери „Мениджър на годината“ са изправени не само пред трудностите на Covid-19 кризата. Тази година те приеха и предизвикателството на екипа на списание "Мениджър" да превърне гала церемонията по връчването на наградата във филм, включващ продължителни и изморителни снимки на трудни терени, при непредсказуеми метеорологични условия.

Паралелно със снимачния процес, на страниците на списанието финалистите отговориха на важни въпроси за бизнеса и лидерството, подготвени от победителя в конкурса „Мениджър на годината 2019“ Светла Несторова, главен изпълнителен директор и председател на УС на ЗЕАД „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп". 

В следващите дни "Мениджър Нюз" ще публикува разговорите с всеки един от Топ мениджърите на България за 2020 г., а на 29 ноември в ефира на bTV ще разберете кой от най-успешните български спортисти се изправи със своите два метра въпроси пред финалистите и колко далеч и високо успяха да стигнат те с него. Зрителите ще видят и церемонията по връчването на статуетката от президента Румен Радев. Тази година тя бе спечелена от Милена Драгийска, изпълнителен директор на „Lidl България“. 

Златната десетка в най-престижния конкурс за висши мениджърски постижения ще бъде представена по азбучен ред. Стартираме поредицата с Владимир Спасов, прокурист на „М+С Хидравлик” АД

 Можем да предизвикаме промяна към по-добро в средата, като не ѝ се поддаваме

- Какво научихте от Covid-19, с какво ви промени?

- Пандемията ни научи как да намерим начин да действаме. Да изместваме фокуса, приоритетите и ресурсите в отговор на променящата се и пълна с неизвестност среда. Вместо инстинктивно да се реагира на информационния шум, ние се научихме да бъдем бързи и гъвкави. Лично мен пандемията ме направи и още по-проактивен. Само по този начин човек има значително по-голям шанс да дефинира бъдещето си.

- Какви са сценариите за бъдещето на вашия сектор и как ще се опитате да му повлияете?

- Машиностроенето е изправено пред наистина преломен момент. Предвид общите гео­политически и икономически фактори пазарните ниши се появяват ненадейно и могат да изчезнат по подобен начин. Променят се множество бизнес модели в резултат на развиващите се технологии и личната ми амбиция е да подготвя компанията, която управлявам, за бърз преход към новата среда с ускорена автоматизация на процесите. В тази връзка изготвихме концепция за оптимизация на технологичните и производствените процеси с цел по-висока ефективност и готовност за автоматизация и роботизация, която стартирахме през настоящата 2020 г.

- На какви ценности се опирате като мениджър?

- Най-ценното ми качество може би е бързата ми аналитичност. Старая се да подхождам към екипа си като треньор, старая се да съм търпелив. Изключително ценя в себе си и в другите честността, справедливостта и способността за поемане на отговорност. Благодарен съм на семейството и приятелите си, защото един мениджър се гради като личност 20% на работното си място и 80% извън него.

- Как можем да предизвикаме промяна към добро в средата, в която живеем и работим?

Като не ѝ се поддаваме. Живеем в сложни времена и ако всеки от нас се стреми да отстоява изконните ценности на обществото и човешките отношения, средата няма да ни промени, а шансът ние да го направим с нея е значително по-голям. Ценно е и да комуникираме с обществото това, което вършим, за да променяме средата и чрез косвено въздействие. Добре е да е такъв подходът и на всички медии не само на специализираните, защото лошите новини се продават, но добрите – възпитават.

- Какво за вас са отлични резултати и как мотивирате екипа си за такива?

- Отлични резултати имаме, когато постигнем предварително поставените цели по възможно най-ефективен и бърз начин. Изключително ценно е да целеполагаме правилно. Обсъждаме детайлно дефинирането на целите и инструментите за постигането им, а също така правим разбор на резултатите заедно. Удовлетворението на екипа от постигнатите цели е един от най-важните мотиви, а резултатът носи и финансови, и кариерни стимули.

- Кой е най-дефицитният ресурс за вас и как се справяте с дефицита?

- Може би това е достъпът до кадри с ключови умения. Работим по множество проекти за създаването им. Компанията ни е един от пионерите на дуалното обучение в България, един от създателите на Техническия колеж в Казанлък – клон на ТУ – София, като вземаме активно участие в изготвянето на учебните програми. В личен план – времето. То някак никога не стига за всичко и обикновено най-ощетени са най-близките. Старая се да работя постоянно над това и мисля, че когато успееш да намираш време за всичко, си наистина добър мениджър – професионално и житейски.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ