6 мита, които витаят около супата: трябва ли детето да я яде
„Ако не ядеш супа, ще те заболи корем!“: когато баба ти ти каже това, работата е сериозна. Чували сме го в нашето детство, повтаряме го и на нашите деца.
Естествено - щом хлапето обича супа, няма нищо лошо в това да му приготвяте редовно – полезно е, но не и на всяка цена – ако не иска, не го насилвайте, просто вижте как можете да разнообразите храненето му и пак да е ценно за здравето му.
Много поколения майки превръщат детското ядене на супа в едва ли не жизненоважна потребност още от началото на захранването, та до тийнейджърска възраст и след това, но педиатърът Екатерина Потеряева отхвърля обосновано няколко мита за това ястие.
1. Ако не ядеш супа, ще получиш гастрит
Гастритът, с който обикновено плашат децата, е хроничен и, според международни протоколи за диагностиката му, основните причини са следните:
- Заразяване с бактерията Helicobacter Pylory.
- Рефлукс – изхвърляне на съдържанието на дванадесетопръстника в стомаха
- Честа употреба на нестероидни противовъзпалителни препарати (например, аспирин).
- Екстремни стресови реакции.
- Консумация на алкохол (макар че тази причина няма отношение към децата).
Не се казва нищо за това, че ако човек не яде супа/пържоли/сладолед и т. н. може да „получи“ гастрит. Този мит вероятно произлиза от убеждението, че хроничния гастрит се развива заради неправилно хранене. Тази теория е била популярна през 70-те, но лекарите отдавна не говорят за нея.
„Традицията да се яде супа редовно е популярна в страните, където повече от половината година е студено, а гъстата топла супа дава енергия и топлина“, коментира гастроентерологът Елена Анциферова. „Супата дава на организма и вещества, които стимулират храносмилането и, разбира се, доставят удоволствие.
От друга страна, месните бульони могат да бъдат крайно вредни, защото в месото може да има опасни вещества: антибиотици, хормони, стимулатори за растежа. Затова месото трябва да се подбира много внимателно.“
Може и да минете въобще без супа, главното е детето да се хразни разнообразно – с белтъчини, зеленчуци и мазнини. Ако малкото не обича супии и бульони, не бива да го насилвате да ги яде, защото отсъствието на супа в менюто няма да увреди стомаха, нито ще доведе до развитие на язва или гастрит.
2. Ако не ядеш супа, ще те боли корем
За много деца болките в корема са начин да избегнат храненето насила. Ако кажат на майка си по време на обед, че ги боли корем, тя вероятно ще ги накара да си легнат и да полежат малко. Но тя няма да постъпи така, ако детето каже, че не иска да яде повече.
Това се нарича психосоматика – развитие на състояние, имитиращо соматичните болки на фона на психотравмиращ фактор. Насилственото хранене, в което влизат и уговорките и храненето по време на филмче се явява такъв фактор.
Психолозите са убедени, че храненето насила е най-разпространеното насилие над деца.
3. Детето трябва да яде супа всеки ден
Можете да осигурите рационално хранене за детето и без да го карате да яде насила, а дали ще яде супа всеки ден или не, това зависи от хранителните традиции в семейството.
В много страни няма традиция за редовно приготвяне на първото ястие, например в Щатите децата не ядат супа нито всеки ден, нито дори през де, но честотата на гастропатологията при тях е такава, както и в други страни, да речем в Русия, където редовно се готвят боршове и разсоли.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.