7 мита за здравото сърце
Сърдено-съдовите заболявания са една от най-разпространените причини за смърт в света. Голяма част от хората дори не подозират наличието на каквито и да било проблеми до последния момент. А причината е незнанието от страна на пациента на обща информация за сърдечния мускул. Съществуват редица заблуди за сърцето и неговото здраве, развенчава ги medikforum.ru.
Мит 1: Сърдечните болести идват с възрастта
Статистиката опровергава този мит: инсултът и исхемичната болест преди всичко се случват между 30 и 35-ата годишна възраст. Причините са стрес, затлъстяване и застоял начин на живот. Именно начинът ви на живот силно влияе върху здравето на сърцето. За да избегнете проблеми, хранете се правилно и живейте активно.
Мит 2: Сърцето боледува по-малко при диабет
Смята се, че при захарен диабет се намалява риска от сърдечни болести. Но дори и в случай, че контролирате нивото на захар в кръвта, вероятността да се разболеете остава. Затова не трябва да губите бдителност, без значение, че приемът на лекарства за диабет действително може да забави развитието на сърдечни заболявания.
Мит 3: Задължителен симптом на пристъп е болката в гърдите
Мнозина са чували за гръдната болка по време на сърдечен пристъп, но е погрешно да смятате, че това е единствения сигурен признак. Има и други симптоми – главоболие, виене на свят, задух, гадене, болка в ръцете (или в едната), болезненост в шията, гърба, челюстта. В подобни случаи трябва незабавно да извикате специалист.
Мит 4: Ускореното сърцебиене е начало на пристъп
Когато сърцето започне да бие силно, това е сърдечен пристъп. Но причините за това могат да са много и различни. Например може да е поради повишена физическа активност, стрес, вълнение, простуда. Обикновено в спокойно състояние сърцето бие в нормален ритъм, но понякога може да се ускори. В основата си аритмията не е опасна, но би могла и да повлияе върху сърдечната дейност. А тогава ще е необходима помощ от лекар.
Мит 5: Сърдечните проблеми се предават по наследство
Смята се, че сърдечните болести се предават по наследство, но вероятно сте забелязали, че повечето лекари вече дори и не питат имате ли в рода хора, страдащи от подобен проблем. Преди всичко това няма никакво значение. Защото ако някой от роднините ви е страдал от стенокардия, сърдечна недостатъчност, вроден порок на сърцето, то това съвсем не значи, че и вие ще имате подобни проблеми.
Разбира се, хората с подобни заболявания в рода се намират в рискова група, но далеч по-голяма роля играят фактори като стрес, нивото на захарта в кръвта, начина на живот, храненето.
Мит 6: Опасно е да се занимавате със спорт след сърдечен пристъп
Това е един от най-разпространените митове за здравото сърце. Всъщност, при липсата на строги медицински противопоказания, гимнастиката и физическата активност ще бъдат само от полза, тъй като действат възстановяващо на сърцето. Известни са немалко случаи, в които човек се реабилитира много по-бързо, ако се занимава със спорт, отколкото друг, който е водил пасивен начин на живот.
Преди да вземете решение дали ще спортувате или не след сърдечен пристъп, трябва да поговорите с лекаря си.
Мит 7: Не е нужно да контролирате нивото на холестерина до 40 г.
Това също е една от най-честите грешки сред хората, които не знаят много за сърдечното здраве. Проверката на нивото на холестерола е необходима и преди 40-ата година - много често проблеми със сърцето възникват поради тази причина, а хората дори не се досещат. Неправилното хранене, продукти с ГМО, различни вредни добавки и заседнал начин на живот, могат да доведат до болести на сърдечно-съдовата система поради повишени нива на лошия холестерин. Затова от 20-годишна възраст е редно да го проверяваме на всеки пет години.
Източник: noviteroditeli.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.