Археолози откриха още находки край село Капитан Петко войвода и средновековния град Мисионис
Нови златни съкровища при разкопките на гроба на тракийския конник край тополовградското село Капитан Петко войвода продължават да удивяват археолозите.
След като през миналата седмица екипът, воден от Даниела Агре, разкри пищно украсена златна огърлица сега се натъкна на масивна златна мъжка гривна. Предполага се, че те са комплект. По думите на археолога става въпрос за изработка на късно елинистичните традиции, предава БНТ.
От няколко дни на обекта върви теренна консервация. От гроба се изваждат и описват всички открити до момента предмети с помощта на екипа на реставратора Георги Илиев, за да бъдат отнесени в ателиета за реставрация.
Междувременно, над 150 предмета, като преобладават тези от Второто българско царство, са открили археолозите на късноантичния и средновековен град Мисионис
Най-много са металните находки – стрели, бойни топки, части от въоръжение. Това е една от най-добре запазените крепостни стени в България, обявиха ръководителят на разкопките Стефан Иванов и научният консултант на обекта проф. Николай Овчаров. Крепостната стена, датираща от 6-и век, е с височина от 3,5 метра, като се очаква в определени части да надхвърли и тази височина.
Разкрита е и сграда, като по всяка вероятност е била складово помещение, което е свързано с голямата епископска резиденция в близост. Находките и монетите, които са открити, показват, че двете сгради са съществували по едно и също време.
Проучванията на Мисионис ще продължат до средата на ноември заради финансирането от 400 000 лв., осигурено от държавата. Община Търговище също е осигурила 35 000 лв. от бюджета си.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.