Европейската агенция по лекарствата утвърди първата ваксина срещу чикунгуня

Европейската агенция по лекарствата утвърди първата ваксина срещу чикунгуня

Европейската агенция по лекарствата утвърди първата ваксина срещу чикунгуня

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) даде зелена светлина на първата произведена в Европа ваксина срещу вируса на чикунгуня, предаван на хората от тигровия комар, предупреждавайки, че изменението на климата може да благоприятства разпространението на болестта, предаде АФП.

Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо.

Европейската агенция по лекарствата издаде разрешение за пускане на пазара на ваксината Ixchiq, произведена от европейската компания "Валнева Австрия" (Valneva Austria) - последната стъпка преди издаването на разрешение от Европейската комисия.

Ваксината под формата на еднократна доза стимулира производството на неутрализиращи антитела в организма 28 дни след прилагането й на хора над 18 години.

Защитата, осигурена от ваксината, продължава шест месеца след поставянето на дозата.

Заболяването, причинено от вируса, засяга предимно хора, живеещи в тропическите и субтропическите региони, отбелязват от Европейската агенция по лекарствата.

Чикунгуня не е ендемична в Европа, тъй като повечето пациенти са се заразили по време на пътуване извън европейския континент, посочва базираната в Амстердам агенция.

Разпространението на комарите, които пренасят вируса на чикунгуня, в резултат на климатичните промени, може да доведе до появата на случаи на чикунгуня в региони, които преди това са били пощадени,  предупреждава Европейската агенция по лекарствата.

Според агенцията увеличаването на случаите на болести, пренасяни от комари, е ясен пример за въздействието на изменението на климата върху здравето. 

Вирусът на чикунгуня (CHIKV) е идентифициран в Танзания през 1952 г. и според Световната здравна организация (СЗО) е разпространен в 110 държави в Африка, Азия, Америка и Европа. На този етап няма лечение за причиняваното от него заболяване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ