"Касини" премина между Сатурн и пръстените й (видео)

Космическият апарат на НАСА "Касини" направи невиждано досега постижение, което развълнува любителите на изследванията на Вселената. Той успя да премине между голямата планета Сатурн и най-вътрешния от нейните пръстени, гмуркайки се в разстоянието между планетата (горния слой нейни облаци) и най-вътрешния й пръстен. 

Това е най-близкото прелитане на космическа машина на човечеството до Сатурн правено някога, посочва Tech Insider. "Касини" е прелетял над 2250 км над красивите върхове на облаците на Сатурн. Той даже прехвърли към Земята сурови снимки на това, което е "видял" - най-близките снимки на Сатурн, с които човечестовото разполага.

Това е първото от 22 спускания на "Касини" между планетата и пръстените й. Следващото е планирано за 2 май. Данните от сондата достигат до Земята за 78 минути и се приемат от станция за далечни космически връзки в пустинята Мохаве в Калифорния. 

Планетата Сатурн се намира на разстояние в Космоса от нас, равно на 9 пъти разтоянието от Земята до Слънцето. Сатурн е втората най-голяма планета в Слънчевата система (след Юпитер), шестата планета от Слънчевата система. Тя е газов гигант, известен най-вече с пръстените си от лед и космически прах. Съставена е от водород, хелий, има и следи от други елементи. Вътрешността й има малко ядро от скали и лед, оградено от тънък слой метален водород, който е ограден от дебел външен слой газове. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?