Супербактерии ще убият близо 40 милиона души до 2050 година

Супербактерии ще убият близо 40 милиона души до 2050 година

Устойчивите на лекарства патогени могат да причинят смъртта на повече от 39 милиона души през следващите 25 години, според нови оценки, публикувани днес в научното издание The Lancet.

Проучването прогнозира също, че през този период 169 милиона смъртни случая ще бъдат свързани с устойчиви на лекарства инфекции.

Изследователите основават прогнозите си на анализ на скорошни смъртни случаи и на въздействието на мерките за ограничаване на смъртността от антимикробна резистентност с течение на времето. Те са установили, че между 1990 г. и 2021 г. всяка година в резултат на лекарствено-резистентни инфекции умират повече от 1 милион души.

През това време смъртните случаи от антимикробна резистентност сред децата на възраст под 5 години са намалели с 50%, докато тези сред хората на възраст над 70 години са се увеличили с повече от 80%.

Очаква се тези тенденции да се запазят, като до 2050 г. смъртните случаи от антимикробна резистентност сред децата под 5 години се очаква да намалеят наполовина, а смъртните случаи сред хората на 70 и повече години - да се увеличат повече от два пъти.

Проучването, проведено от проекта „Глобални изследвания на антимикробната резистентност“ (GRAM), прогнозира, че смъртните случаи от резистентността към антимикробни препарати ще се увеличават постоянно през следващите десетилетия, „ако не бъдат предприети мерки за възстановяване“.

Авторите изчисляват, че през 2050 г. 1,91 млн. души могат да умрат като пряк резултат от антимикробната резистентност - увеличение с почти 70 % в сравнение с 1,14 млн. смъртни случая през 2021 г. Очаква се също така резистентността към антимикробни инфекции да допринесе за смъртта на 8,22 милиона души годишно - увеличение с почти 75 % в сравнение с 4,71 милиона свързани смъртни случая през 2021 г.

Според проучването на GRAM от 2022 г. антимикробната резистентност е била пряко отговорна за 1,27 милиона смъртни случая през 2019 г. и е допринесла за още 4,95 милиона смъртни случая. Авторите отбелязват, че спадът в броя на свързаните с резистентността смъртни случаи през 2021 г. - в сравнение с 2019 г. - вероятно се дължи на мерките, наложени по време на пандемията Covid-19, като добавят, че според тях той е временен.

Тези констатации показват, че антимикробната резистентност е значителна заплаха за здравето в световен мащаб от десетилетия и че тази заплаха нараства, казва авторът на изследването Мохсен Нагави, професор от Вашингтонския университет. „Разбирането на това как тенденциите в смъртността от антимикробни резистентности са се променили с течение на времето и как вероятно ще се променят в бъдеще, е от жизненоважно значение за вземането на информирани решения, които да помогнат за спасяването на човешки живот.“

Следващата седмица световните лидери ще се съберат на среща на високо равнище на Общото събрание на ООН, за да подпишат дългоочакваната политическа декларация, в която ще бъдат изложени глобалните планове за справяне с антимикробната резистентност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите глътки свобода: Как Кока-Кола проби Желязната завеса през България?
Борисов поискал от Ердоган да прекрати договора с Боташ
На днешната дата, 21 май. Свети Свети Константин и Елена. Рождениците днес
Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол"
Италинските власти арестуваха близо 100 мафиота от калабрийската Ндрангета
Турция ще извлича шистов петрол от находище с предполагаеми залежи от 6,1 млрд. барела
Министерството на здравеопазването на САЩ отряза Харвард с 60 млн. за антисемитизъм
Японският министър на земеделието подаде оставка заради непремерен коментар за кризата с ориза