СЗО препоръчва ясни етикети върху храните за въздействието върху здравето

СЗО препоръчва ясни етикети върху храните за въздействието върху здравето

Опакованите храни и напитки трябва да имат лесна за четене информация за хранителните стойности на лицевата страна на продуктите, за да се помогне на потребителите да направят по-здравословен избор, според първия проект на насоки на Световната здравна организация, който не препоръчва по-строги предупредителни етикети, пише "Ройтерс".

Повишената консумация на преработени храни с високо съдържание на сол, захар и мазнини е основен фактор за глобалната криза на затлъстяването, като повече от един милиард души живеят с това заболяване, а всяка година около осем милиона души умират преждевременно поради свързаните с него здравословни проблеми като диабет и сърдечни заболявания, сочат данни на СЗО.

Въпреки това правителствата се борят да въведат политики за ограничаване на епидемията. Понастоящем само в 43 държави - членки на СЗО, етикетирането на предната част на опаковката е задължително или доброволно, съобщиха от агенцията на ООН за Ройтерс, въпреки че има доказателства, че етикетите могат да повлияят на поведението на купувачите.

СЗО започна работа по проекта за насоки, за който досега не е съобщавано, през 2019 г. Те имат за цел „да подпомогнат потребителите при вземането на по-здравословни решения, свързани с храните“, заяви по електронната поща за Ройтерс Катрин Енгелхард, учен в отдел „Хранене и безопасност на храните“ на СЗО.

Обществената консултация по насоките приключи на 11 октомври, а окончателният вариант ще бъде публикуван в началото на 2025 г.

Насоките на СЗО препоръчват на правителствата да въведат „тълкувателни“ етикети, които включват хранителна информация и известно обяснение какво означава това за здравословността на продукта.

Пример за това е разработената във Франция и използвана в редица европейски държави система NutriScore, която класифицира храните от А (зелено, съдържащо основни хранителни вещества) до Е (червено, съдържащо високи нива на добавени соли, захари, мазнини или калории).

В Чили и няколко други страни от Латинска Америка се прилага по-строга система, като предупрежденията за високо съдържание на захар, сол или мазнини се изписват на предната страна на опаковката с черен осмоъгълник, наподобяващ знак „Стоп“. Експертът по етикетиране на храни Линдзи Смит Тейли, съдиректор на Програмата за изследване на храните в света към Университета в Чапъл Хил, Северна Каролина, заяви, че хранителната индустрия се е противопоставила на предупрежденията и предпочита „неинтерпретативни“ етикети, които включват информация за хранителните вещества, но не и ръководство как да се разбере какво означават те, каквито се използват в САЩ. Въпреки че препоръката на СЗО е стъпка напред в сравнение с предпочитанията на индустрията, тя „е доста слаба“, каза Тейли.

„Най-важното за повечето страни в световен мащаб ще бъде да се ограничи прекомерният прием на добавени захари, натрий, наситени мазнини и ултрапреработени храни като цяло - именно това е най-добрата задача на предупредителните етикети.“

Изследване на Тейли от това лято показа, че предупредителните етикети в Чили, заедно с други политики, като например ограниченията за маркетинг на деца, означават, че чилийците купуват с 37% по-малко захар, 22% по-малко натрий, 16% по-малко наситени мазнини и 23% по-малко общи калории в сравнение с това, ако законът не беше приложен.

СЗО заяви, че няма достатъчно доказателства, за да се определи най-добрата система за етикетиране.

Международният алианс за храни и напитки (IFBA), в който членуват компаниите The Coca Cola Company и Mondelez International Inc, заяви, че членовете му вече са въвели минимални световни стандарти. Те включват изписване на хранителните вещества на гърба на опаковките, както и подробна информация на предната страна на опаковката за енергийното съдържание, когато това е възможно, в съответствие с международната система Codex Alimentarius.

„Това е нещо, което световните компании могат да направят, но очевидно не е достатъчно, защото ако вземете Нигерия или Пакистан ... пазарът е доминиран от местни производители“, каза Роко Реналди, генерален секретар на IFBA. Той заяви, че членовете на алианса като цяло подкрепят насоките на СЗО и етикетите, базирани на хранителните вещества.

„Но дяволът се крие в детайлите - най-общо казано, ние не подкрепяме подходи, които демонизират определени продукти. Не смятаме, че етикетите от типа „предупреждение за здравето“ принадлежат на хранителни продукти, които се считат за безопасни, одобрени са и са на пазара, и са обичани от потребителите“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ