Учените откриват защо тамоксифенът действа по-добре при някои хора

Учените откриват защо тамоксифенът действа по-добре при някои хора

Ново проучване показва, че вариациите в микробиотата на човешките черва оказват влияние върху фармакокинетиката на тамоксифен и съответно - върху ефективността на лекарството. Откритието, публикувано в списание mBio на Американското дружество по микробиология, предполага, че в бъдеще лекарите ще могат да тестват изпражненията на пациентите бързо и лесно, за да установят дали притежават определени бактерии в червата и съответно – да предвидят какъв ще е ефектът на тамоксифена, предава EurekAlert.

 „Основният извод от това проучване е, че макар и тамоксифенът да е често срещан и важен медикамент за предотвратяване на рецидиви на рака на гърдата, близо 50% от пациентите не реагират добре на него“, казва водещият автор на проучването Ясмин Алам, кандидат за докторска степен в катедрата по биологична химия в Калифорнийския университет в Ървайн. „Тъй като тамоксифенът се приема перорално и преминава през червата, тази разлика в реакциите на пациентите може да е свързана с чревния микробиом - трилиони бактерии в червата ни, които варират значително при различните хора. Нашето проучване има за цел да разберем по-добре как тези чревни бактерии влияят върху начина, по който тамоксифенът се абсорбира, разгражда и рециклира в организма, с цел да подобрим резултатите от лечението на пациентките с рак на гърдата.“

В новото проучване изследователите си поставят за цел да определят ролята на чревните микроби за начина, по който се обработва тамоксифенът (т.е. абсорбция, разпределение, метаболизъм и екскреция), като се има предвид значителната променлива ефикасност при различните пациенти. Изследователите предоставят тамоксифен на мишки, които нямат чревен микробиом, и на такива с човешки микробиом (въведен в мишките чрез човешка фекална проба). Те установяват, че мишките с чревни бактерии имат по-големи количества тамоксифен в кръвта си. След това учените продължават да изследват коя част от чревния микробиом е отговорна за контрола на нивото на лекарството в кръвта. Като изследват фекални проби от хора, те свързват специфичен ензим в бактериите - бета-глюкуронидаза, с ключов фактор, който позволява на лекарството да навлезе в кръвния поток.

Когато човек погълне таблетка тамоксифен, тя преминава през стомаха и попада в червата, където се абсорбира в кръвта. След като попадне в кръвта, тамоксифенът се придвижва до черния дроб, където лекарството се променя във форма, която е по-ефективна в борбата с рака на гърдата. Понякога обаче към него може да се прикрепи захарна молекула, която сигнализира на организма да изхвърли противораковата форма на лекарството обратно в червата, вместо в кръвния поток, където то да се придвижи до частите на тялото, където трябва да се бори с рака. Това лекарство може да се изведе от червата само като се премахне захарта от молекулата - а изследователите откриват, че бета-глюкуронидазата в чревните бактерии може да премахне захарта от лекарството, за да може то да продължи да се бори с рака на гърдата.

„По-конкретно установихме, че някои ензими, произвеждани от чревните бактерии, наречени β-глюкуронидаза, играят роля в начина, по който се разгражда тамоксифенът. Тези ензими помагат за рециклирането на тамоксифена обратно в кръвния поток, което може да направи лекарството по-ефективно“, казва Алам. „Открихме, че определен вид бактерии, Bacteroides fragilis, са силно свързани със способността на тези ензими да влияят положително върху нивата на тамоксифен в кръвта. Това подсказва, че чревният микробиом играе важна роля в начина, по който тамоксифенът действа в организма.“

Дългосрочната цел на проучването е да проправи пътя за по-индивидуализирани и ефективни терапевтични интервенции в превенцията на рецидивите на рака на гърдата.

Източник: Obekti.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?