Израел обвини ЮНЕСКО, че популяризира фалшивата история

Израел обвини ЮНЕСКО, че популяризира фалшивата история

Израел набеди ЮНЕСКО, че популяризира фалшивата история. Обвинението идва във връзка с решението на междинародната организация да впише старата част на град Хеброн в списъка на защитените обекти. Министерството на външните работи на Израел определи акта като „морално петно“ върху името на организацията, предава AFP.

„Решението на ЮНЕСКО за Хеброн и Гробниците на патриарсите е морално петно. Тази неуместна организация популяризира фалшивата история. Срам за ЮНЕСКО“, написа в социалната мрежа „Туитър“ говорителят на израелското външно министерство минути след обявяването на резултатите от гласуването. „Опитват се да пренапишат еврейската история, както и историята на целия регион“, каза самият външен министър Еманюел Нахшон.

От своя страна министерството на външните работи в Рамала определи решението на ЮНЕСКО като „успех“ за палестинската дипломация. „Гласуването е успех в дипломатическата битка, водена от Палестина по всички фронтове, пред лицето на израелския и американския натиск върху другите държави членки“, се казва в изявление от МВнР на Палестинската автономия, пише Фокус.

Решението бе подкрепено от 12 държави. С "против" гласуваха три, а шест се въздържаха. По този начин Организацията на обединените нации за образование, наука и култура даде защитен статут на Хеброн, където живеят повече от 200 хил. палестинци и няколкостотин израелски заселници.

Хеброн е най-големият град в Западния бряг на Палестинската автономия. Градът е разположен на 30 km южно от Йерусалим. Гробниците на Патриарсите е една от най-известните постройки в цялата Света Земя, построена над Пещерата на Махпелах, където според преданията, лежат останките на Авраам, Исак и Яков. Мястото е свещено и за двете страни и е център на безброй кръвопролития. 

През 2010 г. израелският премиер Бенямин Нетаняху обявява намерението на Израел да включи Гробниците на Патриарсите в историческото наследство на Израел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ