Нови правила на матурите
Образователното министерство ще въведе нови правила на матурите през настоящата година. С тях се цели да бъде пресечена практиката за преписване.
Изпитите ще са на модули, като времето ми ще е различно в зависимост от предмета. За първата задължителна матура по български език времето се запазва 4 часа. Първите две части на изпита ще са по 60 минути с прекъсване между тях. В третата част учениците ще имат 120 минути, за да пишат по конкретна тема.
Втората задължителна матура - например по предметите математика, биология, химия и физика, ще е в два модула, отново с различна продължителност. Продължителността на първия модул ще е 90 минути, а на втория - 150 минути.
Всеки зрелостник ще има по един голям плик, в който ще има по-малки. В тях кандидатите ще слагат вече решените модули. Само срещу запечатан плик зрелостниците ще могат да излизат от класната стая.
Излизането от залата ще бъде разрешено след приключване на работата върху отделния модул, ако той е с продължителност до 90 минути. В случаите, когато модулът е с продължителност 120 или 150 минути, учениците ще могат да излизат след първите 90 минути. В случай че зрелостник напусне сградата, не се допуска да се върне обратно в нея до края на изпитния ден.
Дванадесетокласниците полагат два задължителни държавни зрелостни изпита. Единият е по български език и литература, а вторият се определя по избор на ученика и е по учебен предмет, изучаван в задължителната подготовка. Зрелостниците могат да изберат за втори изпит някой от следните учебни предмети: математика, чужд език (английски, немски, френски, испански, италиански, руски), философски цикъл (психология и логика, етика и право, философия), история и цивилизация, география и икономика, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда. По свое желание те могат да положат и трета матура по някой от тези учебни предмети.
За първи път тази година зрелостниците в професионалните гимназии могат да не се явяват на втори задължителен държавен зрелостен изпит. Законът за предучилищното и училищното образование позволява вместо това като оценка в дипломата им да се запише средноаритметичната стойност от оценките, получени на държавните изпити за придобиване на професионална квалификация.
Държавните зрелостни изпити са писмени и анонимни. Провеждат се в 4 астрономически часа, като за учениците със специални образователни потребности са предвидени допълнително 2 астрономически часа. За настоящата учебна година няма промени в учебно-изпитните програми. По всеки от предметите учениците отговарят на въпроси с избираем отговор и на въпроси със свободен отговор. По български език и литература, чужд език, история, география, философия се изисква създаване на текст, а по математика се решават задачи. Всеки изпит се оценява с максимум 100 точки.
До 18.05.2017 г. всеки допуснат до матура зрелостник ще получи служебна бележка с информация за училищата, в които ще полага съответните изпити.
През майската сесия изпитът по български език и литература ще се проведе на 19 май 2017 г., по втория учебен предмет – на 22 май, а изпитите по желание – от 26 май до 2 юни по график, който ще бъде обявен допълнително.
Изпитните работи ще бъдат оценени в периода от 20.05.2017 г. до 04.06.2017 г. Резултатите от матурите ще бъдат обявени до 9 юни 2017 г.
На сайта на МОН - в раздел „Общо образование“ и подраздел „Държавни зрелостни изпити“, са публикувани изпитни материали по всички учебни предмети от септемврийската сесия 2016 г. Всеки изпитен материал е разделен на модули с определената продължителност.
На същото място е обявена подробна информация за решенията на висшите училища в кои професионални направления и специалности ще приемат с оценките от матурите, както и в кои специалности оценките ще бъдат включени в балообразуването.
Очаква се през тазгодишната кампания да се явят над 50 000 зрелостници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.