Борис Бонев внесе сигнал в прокуратурата за обществените поръчки за улично осветление в София

Политика за бисквитки

Общинският съветник Борис Бонев и неправителствената организация "Спаси София" внесоха сигнал в прокуратурата и Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ) за договорите за уличното осветление в София.

Според екипа на "Спаси София" сключените миналата година два договора за подмяна и поддръжка на уличното осветление в столицата са неизгодни, а цените на предвидените резервни части са в пъти по-високи от пазарните - между 3 и 77 пъти. Толкова е разликата в цената на консумативите за изграждане на улично осветление между двете фирми, спечелили обществената поръчка, твърди общинският съветник. Стойността на обществената поръчка е 73 млн. лева без ДДС, а срокът – 4 години, предават БНР и Нова телевизия.

"За изваждане на кабел от стълб едната фирма иска 0.14 лв. на метър, а другата иска 10 лв. на метър. Стигат до лед лампа, която при едната фирма е 3700 лв., а при другата е 600 лв.", твърди Борис Бонев.  

Сметките на Бонев показват, че в зоните от София с по-високи цени за улично осветление, ще бъдат изградени и по-малко лампи. "В северната част на София ще могат да се направят само 1043 осветителни тела, а в южната - 3781 бр.", категоричен е независимият общински съветник.

"Разчитаме, че те ще извършат проверка, която ще защити публичният финансов интерес на Столична община и на столичани и ясно ще разкрие дали има индикатори за измама и за причинени вреди на столичния общински бюджет", обясни още Бонев. 

Отговор на критиките дойде от зам.-кмета по транспорта Кристиян Кръстев в ефира на Нова телевизия. "Това са единични цени, Столична община дава приоритет на поддръжката, а не на изграждането. Едната фирма е заложила на по-високи цени при изграждане, другата - при поддръжка”, обясни Кръстев.

Зам.-кметът по транспорт, в чийто ресор попада уличното осветление на София, обясни, че се изграждат лампи не равномерно навсякъде, а там, където има нужда.

По данни на Столичната община, за миналата година за поддръжка на уличното осветление са изплатени около 5 млн. лева, а за изграждане са възложени 2 млн. лева.

След огласяването на данните от разследването на поръчките, направено от "Спаси София" премиерът Кирил Петков обяви, че ще възложи проверка как общината е сключила такива договори. Малко след това столичният кмет Йорданка Фандъкова разпореди да започне вътрешна проверка на поръчките и договорите.

По този повод от "Спаси София" коментираха за БНР, че  "г-жа Фандъкова на практика да проверява себе си, което е малко странно, предвид че Столична община, на която тя е ръководител е възложител на тази обществена поръчка". 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“