Тежък кадрови дефицит мъчи Спешна помощ

Тежък кадрови дефицит мъчи Спешна помощ

Има много тежък кадрови дефицит в Спешна помощ. Случва се линейките да пристигат на сигнал след 6-7 часа. Това призна в ефира на bTV пресаташето на Центъра за спешна медицинска помощ в София Катя Сунгарска.

„Това е изключително много време, но когато няма кой да го изпълни, омагьосаният кръг се върти твърде бързо. Нашите линейки през това време са на други адреси. Колегите ми са на прага на изнемогата. Лети се непрекъснато, няма спиране. Адресите за COVID-19 валят един след друг“, допълни тя.

По думите й, за да се изпълнят само COVID адресите, един екип за един час трябва да отиде на четири или пет адреса. А след всеки такъв адрес екипът се прибира, за да се обеззарази заедно с линейката. 

„Когато се вземе пациент в тежко състояние, се взима и второ мнение от координационния център, където има още един специалист, който да прегледа болния. Има и служители на РЗИ, които имат постоянна връзка къде колко легла има. Но тези легла, които ги има, са едно-две и докато линейката стигне до „Пирогов“, например, леглото вече е заето“, обясни Сунгарска по отношение на проблема с липсата на свободни легла и обикалянето по болници.

Идеята бусове на полицията, таксиметрови коли и частни линейки да помагат на Спешна помощ, тя коментира така: „Ние сме във война, така че ми звучи да впрегнем всички ресурси, за да се справим с тази пандемия. Нашият ресурс не стига от доста години и това е известно“. 

Междувременно, от днес министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов започва проверки в болниците в страната, които отказват да разкрият легла за болни от Covid-19. Инспекцията ще обхване и частните, и държавните лечебни заведения.

„Всички, които отказват да разкрият легла - частни, държавни, след това ще видите какви ще бъдат последствията за тези лечебни заведения“, коментира проф. Ангелов. 

В Народното събрание вече е внесена законова промяна, според която болници, които откажат да разкрият легла за лечение на пациенти с коронавирус, да не бъдат финансирани със средства от НЗОК. Министерството на здравеопазването обмисля и вариант, при който в транспортирането до здравни заведения на пациенти с Covid -19 да се включат и частни линейки. Очаква се министър Ангелов да се срещне с техните собственици. Също от днес служители на МВР, обучени за оказване на долекарска помощ и микробуси на ведомството ще помагат на екипите на столичната Спешна помощ при транспортирането до здравни заведения на пациенти с Covid-19. До края на седмицата се очаква да стане възможно личните лекари да издават електронно направление за PCR-тест.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ