Големите кредитори облекчават дълга на най-бедните страни

Големите кредитори облекчават дълга на най-бедните страни

Кредиториторите от Парижкия клуб и от частния сектор се споразумяха на извънредна онлайн среща да си сътрудничат в инициатива за облекчаване на дълга на най-бедните страни, която започва от днес, предаде Ройтерс.
Парижкият клуб и Институтът за международни финанси (ИМФ), който обединява над 450 банки, хедж фондове и други финансови институции, излязоха с обща позиция, че пандемията от коронавируса е създала особено тежка ситуация за най-бедните страни, много от които са обременени от висок външен дълг.
Големите кредитори се споразумяха да си сътрудничат в подкрепа на инициативата за спиране на обслужването на дълга, одобрена от Парижкия клуб и Г-20.
Припомняме, че групата на страните от Г-20 обяви на 15 април, че са се споразумели с Парижкия клуб да замразят плащанията по дълга на 77-те най-бедни страни от 1 май до края на годината, за да се освободят налични пари за борбата срещу пандемията от Ковид-19. Тогава ИМФ обяви, че ще препоръча на кредиторите от частния сектор да участват в инициативата на доброволна основа.
Необходими са много по-важни стъпки, включително преструктуриране и отмяна на дълга, имайки предвид тежките икономически условия, причинени от пандемията, твърдят експерти.
Конференцията на ООН за търговия и развити призова миналата седмица за отмяна на 1 трилион долара от дълга на развиващите се страни, посочва БТА.
ООН прогнозира, че развиващите се страни ще трябва да изплатят или рефинансират 2,7 трилиона дълг до края на 2021 година, без да се броят допълнителните заеми, необходими за борбата с пандемията и смекчаване на икономическото и влияние.
Голяма част от дълга на развиващите се страни е към Китай, който агресивно активизира държавното и частно кредитиране в Африка и и други развиващи се региони през последните десетилетия. Към момента не е ясно колко от 77-те най-бедни страни са поискали или биха поискали спиране на плащанията.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ