Русия започна тържествата по повод Деня на победата

В Далечния изток на Русия вече се състояха военни паради, посветени на днешния празник - 74-ата годишнина от победата във Великата отечествена война, информира руското онлайн издание "Лайф", цитирано от БТА.

Новинарски сайтове от федерацията отразяват далекоизточните "паради на Победата" в Южносахалинск, Петропавловск Камчатски, Магадан, Хабаровск, Владивосток, Благовешченск, Чита и други градове. Започват и тържествените прояви в сибирските региони. 

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу поздрави по случай Деня на победата военнослужещите и ветераните от страната, отбелязва печатът. По данни на Пенсионния фонд, качени на сайта на трудовото министерство, в Русия към днешна дата живеят близо 75 хиляди ветерани, участвали във войната с хитлеристка Германия, посочва "Економика сегодня".

Електронният в. "Вести.Финанс" представя в подборка печатни и снимкови материали "Оръжието на Победата - най-добрите леки въоръжения от Великата отечествена война". А руското издание на "Форбс" съобщава, че брандът "Юлис Нарден" е изложил в московския си бутик часовник с образа на съветския маршал Георгий Жуков - "първата лястовичка" от колекция с ликовете на велики руски пълководци. 

В 22.00 московско (и българско) време днес Москва ще наблюдава празничния салют по случай годишнината от победата. Залповете ще проехтят от 32 площадки в града. С всяка година тържественият фойерверк става все по-пищен, а този път ще представлява истински пиротехнически спектакъл, пише "Росийская газета".

Десетте хиляди изстрела ще бъдат дадени с оръдия ЗИС-3, изготвени по образци от 1942 г., но по модерни технологии, добавя официозът.

"Известия" публикува обширен материал за почетните гости, канени на парадите по случай 9 май в Москва през различните години. Кремъл съобщи, че тази година специални покани няма да има, но ще бъдат подготвени за 75-ата годишнина от победата през 2020, уточнява всекидневникът.

Списъкът на почетните гости от чужбина зависи не само от мащабите на честванията, но и от политическата конюнктура, на която "отговаряше изцяло през последните 10 години", признава "Известия". Споменавайки за "антируска истерия" в чужбина, изданието припомня, че "отказаните покани (. . .) ставаха разменна монета на фона на международните конфликти" и тези откази "добиха масов характер" от няколко години насам.

Съветският съюз разруши безчовечния план на нацистите за преустройство на целия свят, припомня коментатор на "Фонтанка". "Да, заедно със своите съюзници. При щурма на Берлин обаче европейците се сражаваха главно на другата страна" и днес Западът "не може да прости" на Русия нейния "невероятен, невиждан подвиг", твърди той.
"Не всекиму е дадено чувство за мярка", коментира авторът въпросите на западни медии "защо в Русия толкова "милитаристично" подгряват спомена за войната и Победата". "Има обаче специални дни, когато е неприлично да забележиш някоя фалшива нота. Защото фалшивата нота не е най-важното в една правилна песен. Най-важното е, че нашата Победа не е фалшива, а съвсем-съвсем истинска", заключава руският журналист.

"Във Втората световна война срещу СССР воюваха на практика същите европейски страни, които днес са ни наложили санкции", заявява "Комсомолская правда".
Войната не бе противопоставяне между две "империи-чудовища" - нацистка Германия и Съветския съюз, както понякога се опитват да я представят. Това бе агресия на хитлеристкия режим срещу човечеството, пише "Ридус".

"Хората, чиито прадеди са воювали рамо до рамо, няма смисъл да се обвиняват взаимно заради престъпленията, извършени от общия им противник. Само така ще успеем да не допуснем бедата да се повтори", подчертава електронният вестник. А споменът за падналите "е жив, докато стои Альоша", пише "Аргументи и факти"в заглавие на статия за паметника в Пловдив.

Тук може да гледате честванията в Москва на живо. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ