Социалистическата партия в Испания победи на предсрочните избори

ЕС

Социалистическата партия в Испания спечели предстрочните избори, но не постигна абсолютно мнозинство. Според данните след преброяването на 95% от гласовете тя получава 122 места, докато „Унидас Подемос“ (УП) – коалиция между Обединената левица и „Подемос“ – 42. Заедно двете партии събират 164 депутати, което с 12 по-малко от нужните 176 за съставяне на правителство и на министър-председателя ще му трябва помощта на регионалните партии, за да управлява.

Лидерът на Социалистическата партия Педро Санчес заяви, че е готов да води преговори с други политически сили за формиране на правителство.

 „Изборите демонстрираха, че народът на Испания ясно иска през следващите четири години да управлява Социалистическата партия. – заяви Санчес пред свои привърженици. – Победихме и ще управляваме Испания.“

Лидерът на „Подемос“ Пабло Иглесиас (крайнолявата коалиция, която спечели 42 мандата на изборите) вече заяви, че е готов да формира лява правителствена коалиция със Социалистическата партия.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева