Създателят на подслушващото приложение ANOM получил 120 000 долара от ФБР
Създателят на мобилното приложение ANOM, с помощта на което ФБР, австралийската полиция и Европол заловиха над 800 трафиканти на наркотици, убийци и други престъпници от цял свят, е получил 120 000 долара за разработването му. Той е също е имал осъдителна присъда, като част от споразумението между него и Федералното бюро е било тя да бъде намалена, предаде британското издание Файненшъл таймс.
Разработчикът е имал връзки с престъпния свят и вече е подготвял разпространяването на приложението за криптирани съобщения, когато служители на ФБР са му отправили предложение за сътрудничество.
Както вчера стана ясно приложението ANOM, което е било използвано от представители на престъпния свят, за да си изпращат тайни съобщения, всъщност е било контролирано от ФБР. Приложението се е разпространявало на модифицирани смартфони, чиито функции за телефонни разговори, изпращане на имейли или засичане на GSP локация са били деактивирани. Вместо това комуникацията ставала в платформата за изпращане на криптирани съобщения. Един смартфон с ANOM се продавал на черния пазар за 1500-2000 долара и можел да се активира единствено с код, получен от друг активен член на системата.
Престъпниците дотолкова вярвали, че ANOM е напълно недосегаем за властите, че си изпращали снимки на пратките с наркотици и открито обсъждали и планирали убийства, без да използват никакви кодирани думи или завоалирани фрази.
Всичко започва през 2018 г. когато друга популярна сред престъпния свят система за криптирани съобщения Phantom Secure е затворена от властите. Това отваря пазар за ново такова приложение и при разговор между служители на ФБР и австралийската полиция се ражда идеята за създаването на контролирана от властите платформа за „криптирани“ съобщения.
Голяма роля в успеха на ANOM има мрежата от „инфлуенсъри“ – експерти по криптирани смартфони и представители на престъпния свят, които убеждавали колегите си да го използват. Някои от тях преди това са разпространявали и продукта на затворената вече Phantom Secure, с което са спечелили доверието на клиентите си.
През 3-те години откакто оперира приложението са били активирани 11 800 устройства с ANOM, на които са били изпратени 27 млн. съобщения, всяко едно от тях видимо за ФБР.
Не е ясно защо точно сега ФБР разкри за операцията, която нарича „Троянски щит“. Според някои основната причина е съобщение на анонимен блогър, който предупреждава в своя публикация през март месец, че ANOM е измама и може да се следи от властите. По-късно публикацията му е изтрита, но според ФТ тя не е получило особено внимание.
Само първоначалните резултати от операцията са 800 ареста, конфискувани пари на обща стойност 48 млн. долара, 32 тона наркотици. Около 100 заговора за убийства са били осуетени.
Трябва да се отбележи, че с ANOM не са следени лица на територията на САЩ.
„Ако този тип разследвания се провеждаха в САЩ, то те щяха да нарушат както 4-тата поправка, така и Закона за подслушването“, коментира Дженифър Линч, директор по специални разузнавателни средства във фондацията Electronic Frontier.
В този случай ФБР са разчитали да следят заподозрените лица по време на престоите им в чужбина, където законодателството не гарантира въпросните права. Ето защо операцията „Троянски щит“ е проведена в сътрудничество с полицията на 17 държави. България не е сред тях.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.