Тръмп заплаши да наложи мита за вноса на европейски автомобили

ЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи мита за вноса на европейски автомобили, ако ЕС погне американските компании заради новите мита за вносната стомана и алуминий, предаде „Ройтерс“

Изказването на Тръмп в Twitter показва, че американският държавен глава отказва да отстъпи от своята позиция въпреки натиска от бизнеса в САЩ и чуждестранните търговски партньори на страната, които са разтревожени от възможността за започване на търговска война.

„Ако ЕС иска още повече да увеличи и без това високите си мита и бариери за американските компании, които оперират там, ние просто ще въведем мито за техните автомобили, които свободно влизат в САЩ. Те правят невъзможна продажбата на наши коли и други стоки на тяхна територия. Голям търговски дисбаланс!“

 

 

В момента САЩ налагат мито от 2,5% за автомобилите и 25% за вановете и пикапите, идващи от Европа, докато ЕС поддържа данък от 10% за автомобилите, произведени в Съединените щати.

Германските автомобилни производители на автомобили Volkswagen, Daimler и BMW имат много заводи в САЩ, като само в Южна Каролина баварската компания дава работа на повече от 9000 души, което я превръща в един от най-големите работодатели в щата.

Съединените щати представляват около 15% от световните продажби на марките Mercedes-Benz и BMW, 12% от продажбите на Audi и 5% от продажбите на VW.

В автомобилната индустрия САЩ имат дефицит от 22,3 млрд. долара с Германия и 7 млрд. долара с Великобритания.

Дотук се стигна, след като в четвъртък Тръмп заяви, че ще наложи мита от 25% за вноса на стомана и 10% за вноса на алуминий, за да защити местните производители.

На следващия ден председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви пред германската телевизия, че ЕС ще наложи мита върху мотоциклетите Harley-Davidson,  бърбана и дънките Levi’s.

Въпреки това, Тръмп написа в Twitter, че „търговските войни са добри“ и „лесни за спечелване", разтърсвайки финансови пазари в САЩ.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта