По-малко, но по-добре

По-малко, но по-добре

Като собственик на бизнес списъкът ви със задачи е дълъг няколко страници, а календарът ви е пълен със срещи и телефонни обаждания. Не е изненадващо, че когато споменавам производителността с моите клиенти за бизнес коучинг, те често се вълнуват видимо от чистата идея да добавят още едно "нещо" към списъка си с надеждата да бъдат по-продуктивни в дългосрочен план. Аз, обаче, искам да споделя с вас четири промени в манталитета, които ще ви направят по-продуктивни, без да добавяте нищо допълнително към списъка си със задачи, пише Дейвид Финкел в статия за Inc.com. 

Някои неща изобщо не си струва да се правят

Първото нещо, на което уча нашите клиенти, е да се чувстват наистина комфортно с идеята да оставят нещата неизвършени в списъка им със задачи. Някои неща просто не си струва да се правят. Малката тръпка, която получавате от поставянето на отметка в кутия, често не си струва времето и умствената енергия, които са необходими, за да го направите. И така, един от най-добрите начини да бъдете по-продуктивни е да свикнете с идеята, че някои неща изобщо не си струва да се правят.

Изберете наистина важните задачи, които да свършите

След като се примирите с идеята, че не трябва да правите всичко, трябва да решите какво е вашето "по-малко, по-добре". Това е идеята, че всичко в списъка ви със задачи има стойност и някои струват много повече от другите. Вашата работа е да се научите как да разпознавате задачите от високо ниво, които трябва да вършите и да фокусирате вниманието си, и кои трябва да бъдат оставени на страна. Много по-лесно е да направите две или три неща наистина добре, тогава да направите десет или петнадесет неща под номинала. И тази промяна в манталитета често ще ви спести пари, тъй като няма да ви се налага да плащате на някого, за да поправи грешките ви в бъдеще.

Разберете колко време ви отнема извършването на конкретна задача

Друга промяна в манталитета е свързана със слепотата във времето. Това е идеята, че всъщност нямате добра представа за потока на времето. Често ли мислите, че дадена задача или проект ще отнеме най-много от тридесет минути до един час и ще откриете, че все още работите два или три часа по-късно? Времевата слепота може да направи наистина трудно да планирате деня си и да решите с какво можете да се справите за определен период от време. За да преодолеете това, започнете със задавате таймер за тридесет минути, докато работите по задача или проект. Когато таймерът изгасне, отбележете какво сте успели да направите през този период от време. След няколко опита вече ще знаете колко време ви отнема да изпълните определени задачи и след това можете да ги планирате по-добре.

Първо се заемете с трудните задачи 

Последната промяна в манталитета е свързана с вашите емоции. Вместо да отлагате задачи от списъка си, които намирате за "плашещи", направете промяна и първо се заемете с тях рано сутринта. Така ще освободите голямо количество умствена енергия, изразходвана в безпокойство за нещо, което сте отлагали твърде дълго. С няколко промени в манталитета можете да направите огромна разлика в количеството работа, която можете да свършите за един ден. 

Източник: Дейвид Финкел, автор на "Формулата на свободата: как да успеете в бизнеса без жертване на семейството, здравето или живота", за Inc.com

Превод и редакция: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ