Колонката на Ричард Брансън: Ползите от това да работиш за някой друг

Колонката на Ричард Брансън: Ползите от това да работиш за някой друг

Въпрос: Кое е по-добре за студент изучаващ предприемачество: да започне бизнес веднага след като завърши или първо да потърси място, което да му даде професионален опит – Ведан Дамля

Отговор: Този въпрос получавам доста често от студенти, които разсъждават как да продължат кариерата си. Може би единствените хора, които ми изпращат по-често сходни питания, са амбициозните предприемачи, които се чудят дали изобщо да следват висше образование.

Както вероятно знаете, аз напуснах училище още като тийнейджър, за да фокусирам цялото си внимание върху моите бизнес стремежи, и моят съвет към хората е: Ако имате страхотна идея, която може да промени света, трябва веднага да се захванете с нея.  

Но си давам сметката, че това не е за всеки!

Когато започнах моят бизнес, предпочитах да се уча по време на работа. За други начинаещи предприемачи обаче може да е по-добре да работят за някой други и да придобият опит, преди да започнат бизнес. Има много ползи от това.

Моята приятелка Сара Блейкли е чудесен пример за предприемач, който се възползва от работа си за други компании, преди да започне своя бизнес проект Spanx. След като завършва Държавния университет на Флорида с диплома по комуникации, тя започва работа в Walt Disney World, където остава три месеца. Следващата стъпка в нейната кариера беше продажба на факс апарати и копирни машини от врата на врата. Доста трудна работа, в която почти всеки ден чуваш откази. Хората често й затварят телефона, а някои дори изхвърлят визитката й пред нея.

Това може да обезкуражи много хора и да ги накара да се откажат от бизнеса като цяло, но Сара гледа на времето прекарано в тази компания като на подготвително обучение за момента, когато тя стартира своята компания за дрехи.  

През 2005 г. тя бе на второ място в моето телевизионно шоу за предприемачи „The Rebel Billionaire", а през 2012 г. стана най-младата жена милиардер в САЩ.

Без времето, прекарано в работа за някой друг, бизнесът на Сара не би изглеждал по начина, по който изглежда днес: компания оценена на милиарди долари, уважавано име в бранша. Нейният пример показва, че има много уроци, които могат да бъдат научени, ако работите за някой друг, преди да започнете собствен бизнес.

Това са само четири от тях:

1. Как да се отнасяте към хората

Работата за друга фирма ви дава възможност да наблюдавате как мениджърите и работодателите се отнасят към своите служители. Независимо дали това е положително или негативно преживяване, то е шанс да си извлечете поуки.

Ако виждате поведение, което ви харесва, като например гъвкави условия за работа и възнаграждаване на хората, които постигат зададените цели, може да го възпроизведете във вашия бизнес. Разбира се, може да използвате това време и за да си изясните поведенията, които искате да избегнете - като несправедливото отношение към персонала и фокус върху дългото работно време.

2. Как да делегирате

Моите умения не са подходящи за счетоводна работа, така че, когато започнахме Virgin, първото нещо, което направихме, бе да наемем нашия счетоводител Джак Клейдън, който да отговаря за сметките. Нашият бизнес никога нямаше да потръгне без него. Той често знаеше по-добре от нас, как можем да превърнем нашата визия за компанията в реалност. Докато работех с Джак научих, че ако искам бизнесът ми да бъде успешен, ще трябва да делегирам. Когато работите за някой друг, най-вероятно ще разберете как да сформирате екип, на когото можете да се доверите и да дадете възможност на някой да върши част от нещата вместо вас.

3. Как да се справяте с провала

Провалът е неизбежна част от живота на всеки предприемач, но ако работите за някой друг, преди да започнете собствен бизнес, може да разберете как той се справя с него. Независимо дали се учите от грешките на някой друг или сами сте претърпели неуспех, самото преживяване може да ви научи на много неща.

4. Как да намерите баланс между работата и личния живот.

Намирането на баланс между професионалния и личния живот е нещо, с което всеки се сблъсква в някакъв момент от своята кариера. Някои предприемачи, които работят по 100 часа на седмица, са подложени на такива нива на стрес, че в крайна сметка прегарят.

Ако научите как да управлявате равновесието между професионалния и личния живот, докато сте служител, това ще улесни вашето ежедневие, когато започнете собствен бизнес. Аз лично обичам да ставам рано и да играя тенис или да ходя на кайтсърфинт и след това да прекарам известно време със семейството си, преди да започна работа. Този режим на живот ми напомня защо правя това, с което съм се захванал, и ми помага да постигна правилния баланс в живота.

Всеки читател на „МениджърНюз“ може да задава своите въпроси към Ричард Брансън на имейл: Richard.Branson@nytimes.com. Сътрудниците на световно известния предприемач съветват да посочвате името си, страната, имейл-адреса и сайта където четете колонката.

© 2017 Ричард Брансън (Разпространява се от The New York Times Syndicate)

СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ПРАВАТА THE NEW YORK TIMES SYNDICATE ПРЕДУПРЕЖДАВАТ, ЧЕ НИКАКВА ЧАСТ ОТ КОЛОНКИТЕ НА РИЧАРД БРАНСЪН НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВА, КОПИРА И ПРЕРАЗКАЗВА без тяхното изрично писмено съгласие. Текстовете на Ричард Брансън в България се регулират по принципите на авторското право.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ