Да спрем тревогите с писане

Да спрем тревогите с писане

Да спрем тревогите с писане

Tревожността понякога обхваща всеки, изправен пред важен избор или промяна в службата, семеен проблем или реализирането на предстоящ проект. Но има случаи в които тревожноста може да излезе извън контрол. Случаите на тревожни разстройства засягат все повече хора по света. 

Изследователи се опитват да разберат, доколко тревогата променя мозъка. Една от най-характерните черти е прекомерно силния негативизъм, който една обикновена грешка може да породи. Тази "негативност, свързана с грешки", наречена още ERN, се проявява веднага, щом сбъркаме в нещо, казва Ханс Шродер, доктор по клинична психология в Мичиганския държавен университет. 

Но прекомерната тревожност би могла да бъде овладяна, твърди още психолога. В ново изследване, което е публикувано в изданието Psychophysiology, се посочва, че всичко, което е необходимо, за да бъде намалено тревожното безпокойство, са няколко минути писане.

В проведеното изследване са участвали 40 студенти с високи показатели на тревожност, разделени на две групи. Едната група е била помолена да напише експресивно писмо, изразяващо най-дълбоките чувства, а другата е трябвало да пише есе по абстрактна тема. След 8 минути писане участниците са провели игра за бърза реакция, за да се измери начина, по който хората се справят с грешките. Групата, която е изливала душата си на хартия, е показала много по-нисък процент на ERN от другата.

"Писането освобождава мозъка от излишното безпокойството, което нарушава производителността", обяснява Шрьодер. "Безпокойството поглъща когнитивните ресурси. Чрез написването на нашите притеснения на лист хартия, те вече заемат по-малко място в мозъка." 

Още не е ясно защо изразителното писмо помага да се освободи мозъка от хронични преживявания. Неспокойните хора обикновено са свръхчувствителни към заплахи и има основание да се смята, че изразителното писмо помага да се намали чувствителността към заплахите, породени от собствените грешки. Или, може би, усилията за непрекъснато наблюдение и отразяване на тези грешки просто намаляват.

Това изследване дава нов поглед върху силата на експресивното писане. Социално-психологическите изследване на тази тема също доказват положителния ефект от писането - от подобряване на чернодробната функция, по-рядко посещение при лекаря и намаляване на симптомите на посттравматичен стрес, а също и по-бързо намиране на работа. Едно от основните обяснения защо писането е толкова полезно за някои хора е, че пречиства нашата "работеща памет".

Джеймс Пенъбъйкър, психолог от Университета на Тексас, който е пионер в областта, обяснява пред Thrive Global, как усеща ефекта от писането. "Ако съм обсебен от нещо, не мога да обърна внимание на друга информация, свързана с моето решение", обяснява той. "Ако съм в състояние да намаля времето, което отделям за несъответстващ проблем, тогава ще мога да мисля по-ясно и да взема по-добри решения."

Експресивното писане е възможно най-евтино и достъпно лечение, което можем да получим. Ако се притеснявате преди тест, презентация или друго представяне, отделете няколко минути, за да напишете чувствата си преди да започне - това ще ви помогне да се успокоите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ