Единствено и неповторимо - как да отгледаме дете без комплекси?
Голяма част от комплексите, свързани с външността, водят началото си от детството. Случайно казана дума от възрастен или пък нетактична забележка могат да останат в паметта на детето и да определят поведението му. Как да научим малкия човек да обича външността си, за да се чувства щастлив?
Синдромът на грозното пате
Всяка външност си има индивидуални особености, които могат да привлекат вниманието на околните. Обаче малките деца не се досещат за това, че имат стърчащи уши или големи бузи, докато някой доброжелател не им го каже. И често пъти това се оказват роднини, които казват истината от най-добри чувства.
Ако пък бащата е клепоух и в детството си се е наслушал на подмятания за тази своя черта, той може да натрапи на сина си определено стереотипно поведение като го съветва да си пуска косата над ушите или да носи шапки примерно. Да, децата външно приличат на родителите си и подобна загриженост от страна на бащата изглежда напълно оправдана, но по-ефективната стратегия е да развиете увереност у детето. Шапката може да загуби, вятърът да разроши косата му, но вътрешната убеденост, че големите уши са изразителни и симпатични, винаги ще бъде с него.
Приемете детето такова каквото е
Възможно е дълбоко в себе си да ви се ще дъщеря ви да прилича на някоя Рапунцел, но така или иначе е добре да си кажете, че това не е кой знае какъв стандарт за красота. Помогнете на детето си да намери ориентири, благодарение на които в бъдеще да си създаде ярък и удачен имидж. Може да му дадете за пример Мерил Стрийп или Бередикт Къмбърбач като актьори с нестандартни физиономии и да му кажете, че тези с правилните черти и пропорции често се снимат в поддържащи роли, защото не се помнят така добре от зрителите.
Какво детето казва за външността си
Внимавайте и за това какво и как говорите на детето за неговата външност. Думите ви не трябва да звучат като проява на жертвоготовна любов: „Обичам те дори и с такъв нос!“ Бъдете готови и за това, че рано или късно детето ще ви попита: „Красив ли съм?“, а на този въпрос има само един правилен отговор: „Разбира се, че да!“ И, разбира се, не повтаряйте грешката на нашите майки и баби, които подчертават: „ЗА МЕН ти си най-красивият.“ Дайте възможност на детето си да се почувства просто красиво.
Какво да правим с другите хора
Не позволявайте на чужди хора да се присмиват на отличителни черти на детето ви, наричайки го „скелет“, „поничка“ или „ушатко“.
Намирайте по-неутрални епитети: не „пълен“, а „здрав“, не „дългуч“, а „строен“ и т.н.
Пет стъпки към красивия лебед
Мимика, жестове, осанка и маниери са неща, свързани с характера, а не с геометрическите пропорции на лицето и тялото. Затова трябва да се внимава не само за обема на талията, а на харизмата и обаянието.
1. Научете детето да не се сравнява с другите. Нека намери това, което е характерно именно само за него.
2. Хуморът и самоиронията са мощна защита срещу подигравките, които обезателно се срещат в живота на човека, независимо от неговата външност. Помогнете на детето да говори за своите отличителни черти иронично, но без самоунижение. Например много пълни хора обичат да казват: „Хубавият човек трябва да има много“, и това е начин да обезоръжите каквито и да било зложелатели.
3. Обърнете внимание на развитието на ловкостта му. Каквато и да е красота помръква, ако е съчетана с тромава походка или некоординирани жестикулации.
4. Подбирайте правилно дрехите на детето и от малко го учете на добър вкус и стил. Не му обличайте неща, които не му отиват, с цената на това да не обидите роднините, които са му ги подарили и много искат да го видят в тях. Като учите детето от малко да избира свой цвят и фасон, го застраховате в бъдеще от сериозни грешки.
В същото време избягвайте жестоки формулировки от рода на: „С твоите крака не трябва да носиш къси поли.“ Момичето расте, пропорциите на тялото се променят, но краката му така и няма да видят бял свят, защото в главата му ще звучи родителското предупреждение.
5. Спретнатият външен вид често с лихвите компенсира каквито и да е недостатъци във външността. Постарайте се детето да започне да слага знак за равенство между понятията „красота“ и „чистота“.
Източник: noviteroditeli.bg
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.