"Скучно!": 3 тайни на ораторското изкуство

Скучно!: 3 тайни на ораторското изкуство

"Скучно!": 3 тайни на ораторското изкуство

Спомням си една презентация, когато на сцената  заедно с мен излезе мой много скъп приятел.

Речта му бе толкова суха и помпозна, че не след  дълго цялата публика започна да нервничи и да се гърчи по местата си, чакайки с нетърпение края на мъчението.

Знаех, че той трябва да представи доста обемен материал и, че ако не направя нещо, цялото мероприятие ще се превърне в един провал .

По възможно най-приятелския  и детински начин изкрещях, „СКУЧНО!“. Приятелят ми и цялата публика избухнаха в смях. Това промени напълно атмосферата в стаята и приятелят ми започна да говори по-естествено и уверено. В края на краищата, презентацията пожъна огромен успех.  

Най-важното в развитието на лидерски умения за всеки човек е да види каква е реакцията на хората към неговите думи.

Когато за първи път се изправих да говоря публично, очаквах просто да изнеса поредната лекция и всичко да върви по мед и масло. Вместо това успях да ядосам няколко души от публиката. Нямах представа, колко привързани са хората към своята гледна точка и за това, колко обидно намират предложението за промяната на тази перспектива.    

Научих се да бъда по-тактичен. Осъзнах, че колкото и да искам, не мога да споделя всичко с тях. Разбрах и, че това, което е очевидно и ясно за един, може да е напълно чуждо и непознато за друг.

Много хора се чувстват неудобно, ако трябва да се позовават на математически и научни термини. Някои обичат да разказват истории, а други не. Някои предпочитат неоспоримите факти, а други чувствата. С много тренировки и опит, успях да се науча как да балансирам между тези неща и да персонализирам своите обръщения към различната аудитория.

Мисля, че липсата на успех при първия ми опит, беше огромен късмет. Мигновения триумф ни прави по-арогантни и ни кара да не обръщаме особено внимание на обратната връзка с нашата аудитория. От този неуспех научих три тайни, които ще ви помогнат да усвоите ораторското изкуство. 

1. Заставайте на страната на вашата аудитория

Самодоволната усмивка и непремерената ирония, могат да бъдат наистина отблъскващи за вашата публика. В повечето случаи лекомислените подхвърляния и заяждания просто не работят. Хората искат да чувстват, че вие сте на тяхната страната и, че ги уважавате.

Когато сте на сцената,  забелязвате двама или трима души в публиката, от които може да разберете как се възприема вашата реч. Когато броят на хората, които реагират по сходен начин нарасне, вие получавате възможно най-ясна и представа за одобрението или пък за негативното отношение към вас. Ефектът е подобен на огледало, в което да се огледате и да забележите как въздействате на вашата публика.

2. Не отчуждавайте вашата аудитория

Без значение какво правите, винаги ще има хора, които няма да го харесат. Въпросът е да дадете най-доброто от себе си и да представите нещата по начин, който да дистанцира възможно най-малък брой хора.

Помислете за политическата коректност например. Знаем, че има определени нагласи и убеждения, които не се приемат позитивно от политически коректна аудитория. В действителност, има силно поляризиращи теми, които е по-добре да бъдат избягвани.

Някои хора имат много категорично мнение по отношение на диетите. Ако се застъпите за конкретна диета, най-вероятно ще отблъснете голяма част от публиката. Някои хора казват, че жълтъците са полезни, а други го отричат. Чувал съм, че някои дори препоръчват да се яде пръст.

3. Обръщайте внимание на сигналите от страна на публиката

Комуникацията очи в очи създава естествена обратна връзка между двама души. Говоренето пред публика, обаче е нещо малко по-различно.

Трябва да се научите да разпознавате сигналите от публиката и да коригирате поведението си в съответствие с тях. Може да откриете, че това, което хората мислят, че сте казали и това, което всъщност сте имали предвид, са две напълно различни неща.

Когато се обръщате към група, недоволните лица, присвитите вежди, клатещите се глави и обърканите физиономии, са сигнал, че подходът ви се нуждае от промяна. Усмивките, кимането и фокусираните погледи са примери за позитивни знаци.

Най-добрата обратна връзка обикновено не достига до вас по директен начин. Много често хората са твърде срамежливи, за да вдигнат ръка и да потърсят участие в презентацията, дори и когато са поканени. Освен това, повечето хора не се чувстват достатъчно освободени, за да говорят с вас директно.

Обратната връзка след открит разговор е безценна, така че, направете всичко по вашите възможности, за да я получите.    

Лесно е да живеете с илюзията, че начинът, по който говорите с хора, работи, дори и ако фактите сочат обратното. Този модел на мислене може да бъде опустошителен, ако се опитвате да ръководите бизнес.

За да овладеете изкуството на говоренето, говорете публично. Наблюдавайте начина, по който реагира вашата публика и внимавайте за тънките детайли и символи. Ако можете да комуникирате ефективно с голяма аудитория, значи ще се справите и с малка група или с отделни личности.

Майкъл Мамас, основател на The Center of Rational Spirituality, за Entrepreneur.com 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ