Какво да правя с ръцете си?

Какво да правя с ръцете си?

Като публичен говорител, ръцете ви могат да бъдат вашите най-добри съюзници, ако им позволите.

Те ще предоставят нагледно доказателство, че сте уверени в своите мисли и, че присъствате на срещата както тялом, така и духом.

И все пак, има много начини, по които ръцете ви могат да навредят на вашето представяне пред публика.

Избягвайте тези жестове:

1. Не посочвайте със среден пръст.

Веднъж имах клиент от Тексас, който бе попаднал l подобна нелепа ситуация. Когато му показах видеото, с негово участие, той каза „О, Боже мой! Показвам среден пръст на директора.“

В никакъв случай не използвайте само един пръст, когато искате да посочите нещо, вместо това, използвайте цялата си ръка. Показалецът е обвинителен, кутрето е безвкусно, а средният пръст е откровено груб и враждебен.

2. Избягвайте захващането на двете ръце зад гърба.

Има доказателства, че движението на ръцете ни помага да намираме точните думи. Професор Уилям Макнийл провежда експеримент, при който ръцете на лектори били завързани зад техните гърбове. В резултат на това, лекторите имали нужда от повече време, за да открият точните думи, които искат да кажат.

При сходен експеримент, професор Макнийл открива, че слушателите губят интерес по-бързо в случаите, когато говорителя не е използва ръцете си.

3. Не си дръжте ръцете пред стомаха.

Ако го правите от време на време, не е особен проблем, но ако е постоянно, изглежда, че се пазите от нещо или някой. Това ограничава вашата енергия и изразителност. Д-р Дейвид Ди Стено доказва, че стискането на ръце пред стомаха ви прави да изглеждате по-ненадеждни, а още по-интересно е, че ви кара да се държите по-начин, който не вдъхва особено доверие.

4. Не правете жестове под кръста.

Жестовете с ръце трябва да бъдат концентрирани в по-високите нива на тялото, около стомаха, сърцето или главата, където те оказват най-голям ефект върху публиката, добавяйки страст и решителност към вашето съобщение.

5. Избягвайте да се докосвате по лицето, косата и носа.

Рядко ще видите политици и лидери на високо равнище, които да докосват тези три „опасни зони“ пред публика.Те осъзнават колко трудно е да уловиш и запазиш човешкото внимание и знаят, че всяка дума и жест трябва да бъде в съответствие със съобщението, което опитват да предадат. Почесването, побутването на косата и "експедициите" в дебрите на вашия нос трябва да бъдат отложени за моменти, когато във вас не са втренчени очите на многобройна публика.  

6. Погрижете се за ноктите си, преди да се качите на сцената.

А след това ги оставете намира. Интересно е, че разговорите с приятели са по-лесни, когато ръцете ви са заети с нещо. Играта на карти е перфектен пример за това.

Когато обаче става въпрос за публична реч, слушатели ви тълкуват всеки ваш жест, а това, което могат да разберат от състоянието на вашия маникюр е, че имате мръсни нокти и, че не се интересувате особено от това, което казвате.

7. Не правете „катеричи лапи“.

Когато бях малко дете, чичо ми ме заведе в зоопарка, където храних катерици с фъстъци. Питомните катерици стояха на задните си крака, а техните предни лапи висяха пред гърдите им.

Виждал съм подобна стойка и сред говорители, които са застанали пред публика с напълно лишени от живот, отпуснати ръце. Меко казано, не бях впечатлен от тяхната презентация. Без значение колко добре говореха и колко интересна беше темата, те не можеха да задържат вниманието ми за дълго време.

Вкарайте енергия и живот в ръцете си, за да покажете, че наистина вярвате в думите си и, че това, което казвате е важно за вас.

8. Оставате брачната халка на мира

Виждал съм хора, които като че ли се опитват да "отвинтят пръста си, за да махна своята халка. Усукването на брачния пръстен ме кара да мисля, че сте нервен или, че имате някакъв нерешен проблем, който занимава вашето съзнание.

Симс Уайет, автор на „The Essentials of Persuasive Public Speaking“, за inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ