Предизвикателствата, в които трябва да започнете да виждате възможности

Manager News

Начинът, по който умните и успешни хора подхождат към проблемите, е наистина удивителен. Там, където другите виждат непреодолими пречки, те виждат предизвикателства и възможности, от които да се възползват. Тяхната увереност, въпреки всички трудности, произтича от способността им да загърбват негативните мисли и чувства – нещо, което пречи на развитието на много хора.

Професорът по психология в Пенсилванския университет Мартин Селигман е отделил повече време на този феномен от всеки друг изследовател. Според него успехът в живота зависи най-вече от критично разграничение – дали вярвате, че неуспехите ви се дължат на лични недостатъци и обстоятелства, които са извън ваш контрол, или на грешки, които може да коригирате, стига да положите нужните усилия.

Селигман е открил, че хората, които приписват неуспехите си на вродени недостатъци, страдат от депресия много по-често от останалите. Оптимистите пък са по-успешни, тъй като гледат на провалите като на уроци, от които да си вземат поуки, и вярват, че могат да се справят по-добре в бъдеще.

Поддържането на такъв начин на мислене обаче не е никак лесно, тъй като хората постоянно са подложени на натиск от няколко фактора, които могат да унищожат техният оптимизъм. Това обаче не важи за умните хора, които не позволяват на тези предизвикателства да ги спрат по пътя им към успеха.

Възраст

Възрастта е просто едно число. Умните хора не позволяват тяхната възраст да бъде определяща за това кои са те и на какво са способни. Спомням си един професор от университета, който казваше на студентите, че са прекалено млади и неопитни за да извършват консултации. Според него ние трябваше да работим няколко години в чужди компании, преди да можем дори да мислим за постигане на успех като независими консултанти. Докато той говореше тези неща, аз вече консултирах клиенти.

По някаква причина хората изпитват вътрешна нужда да ви казват какво трябва и какво не трябва да правите, когато сте на определена възраст. Не ги слушайте, защото умните хора определено не са се съобразяват с тези виждания. Те следват сърцето си и позволяват на тяхната страст като ориентир за посоката, в която да поемат.

Негативизъм

Животът ви не винаги върви по начина, по който искате, но в края на краищата вие разполагате със същите 24 часа на ден, които имат и всички останали. Умните хора се стараят да използват това време за нещо смислено и значимо. Вместо непрекъснато да се оплакват, те мислят за нещата, за които са благодарни. Те намират най-доброто решение на даден проблем и продължават напред.

Когато негативизмът идва от някой друг, умните хора се разграничават от него като определят ясни граници.

Представете си, че сте астматик и ваш колега е седнал на стъпалата пред офиса да изпуши една цигара. Вие ще се дистанцирате от него, защото осъзнавате колко вреден може да бъде цигареният дим за вас. Направете същото с негативните хора.

Един чудесен начин да създадете граници с хората, които постоянно се оплакват, е да ги попитате как смятат да решат проблема. Това ще ги накара или да замълчат или да пренасочат разговора в една по-продуктивна посока.

Токсични хора

Някои хора казват, че всеки човек е нещо средно между петимата души, с които прекарва най-много време. Факт е, че някои от най-успешните компании, създадени през миналия век, са основани от брилянтни партньори. Създателите на Apple Стив Джобс и Стивън Возняк са живели в един квартал, Бил Гейтс и Пол Алън от Microsoft се познават още от детската градина, а Сергей Брин и Лари Пейдж от Google са се срещнали в  Станфордския университет.

По същия начин, по който страхотните хора могат да ви помагат да реализирате пълния си потенциал, токсичните хора могат да ви повлекат надолу заедно със себе си . Независимо дали става въпрос за негативизъм, агресия или постоянно оплакване, токсичните хора създават стрес и напрежение, които трябва да бъдат избягвани на всяка цена.

Ако не сте доволни от състоянието, в което се намира живота ви в момента, просто се огледайте. Много често проблемите на човек произтичат от неговото обкръжение. Никога няма да можете да разкриете пълния си потенциал, ако не се отървете от токсичните хора.

Какво мислят другите за вас

Ако вашето чувство за удовлетвореност произтича от сравненията ви с други хора, то вече не сте господар на собствената си съдба. Въпреки че е невъзможно да игнорирате напълно чуждото мнение за вас, това не означава, че трябва непрекъснато да сравнявате с другите и да взимате тяхната оценка присърце. Точно обратното, чуждата оценка не е безпристрастна и може да бъде подвеждаща. Каквото и да мислят другите за вас, чувството ви за стойност трябва да идва отвътре.

Умните хора знаят, че да прекомерния фокус върху това какво мислят другите е загуба на време и енергия. Когато умните хора изпитват удовлетворение от нещо, което са направили, те не позволяват на мнението на никого да омаловажи постигнатото. Какво мислят другите хора за вас във всеки даден момент, едно е сигурно – никога не сте толкова добър или лош, колкото те казват.

Страх

Страхът не е нищо повече от една емоция, която се подхранва от вашето въображение. Опасността е истинска. Тя е мигновения приток на адреналин, който усещаме, когато покрай нас мине кола с висока скорост. Страхът е избор. Умните хора са наясно с това. Те обръщат ситуацията в своя полза, пристрастявайки се към еуфоричното чувство, което получават, когато преодолеят своите страхове.

Не ограничавайте себе си, само защото се страхувате. Често чувам хората да казват: „Кое е най-лошото нещо, което може да се случи? Ще те убие ли?“. Работата е там, че смъртта не е най-лошото нещо, което може да сполети човек. Най-лошото е да си позволите да умрете отвътре, докато все още сте живи.

Миналото и бъдещето

Подобно на страха, миналото и бъдещето са продукти на нашето въображение. Колкото и да се вините за миналото и да се тревожите за бъдещето, няма да можете да ги промените. Умните хора са наясно с този факт и се стараят да живеят в настоящето. Невъзможно е да разкриете пълния си потенциал, ако умът ви постоянно е на друго място. За да започнете да живеете в настоящето, трябва да направите две неща:

  1. Да се примирите с вашето минало - Ако не можете да се помирите с вашето минало, то ще определи вашето бъдеще, а ако не приемете несигурността на бъдещето, никога няма да намерите спокойствие в настоящето.
  2.  Да приемете несигурността на бъдещето и да не си задавате ненужни очаквания - Както е казал Марк Твен: „Да се тревожиш е като да плащаш дълг, който не си натрупал“.

Състоянието на света

Ако следите новините ще видите, че те представляват един безкраен цикъл от насилие, икономически кризи, фалити и екологични бедствия. Човек лесно може да остане с впечатлението, че всичко отива по дяволите.

Кой знае… може би светът наистина върви от лошо към по-лошо. Умните хора обаче не се тревожат за това, тъй като те не си губят времето с неща, които са извън техен контрол. Вместо това те насочват енергията си към неща, върху които имат контрол – тяхното внимание и усилията им. Те фокусират вниманието си върху нещата, за които са благодарни, и върху доброто по света. Те насочват усилията си върху това всеки ден да подобряват живота си и света около тях.  

В крайна сметка, успехът ви зависи от начина ви на мислене. С нужната дисциплина и концентрация може да гарантирате, че тези препятствия никога няма да ви попречат да достигнете пълния си потенциал.

……..

Травис Брадбeри, автор на бестселъра „Emotional Intelligence 2.0“ и съосновател на TalentSmart, в профила си в LinkedIn.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ