Време е за пауза!
За никого не е тайна, че живеем в свят, който ни залива с различни аудиовизуални стимули от всяка страна. В този свят бързината и заетостта са високо ценени. Нашето самочувствие много често е свързано не само с постиженията ни, но и с това на какви нива на стрес и напрежение сме подложени, казва Джулия Полет Холънбъри, автор на „The Healing Power of Pleasure: Seven Medicines for Rediscovering the Innate Joy of Being“.
„Личното ни благополучие и нашето чувство за безопасност и любов изглежда са свързани с постигането на бързи резултати. Забавянето на темпото е необичайна, а може би и революционна, концепция“, казва тя.
Проблемът идва от факта, че много от нас считат постоянната заетост за знак за ефективност. Идеята е, че колкото повече работа вършите, толкова сте по-продуктивни. Ако вярвате в това, то напълно логично е да гледате на забавянето на темпото като на контрапродуктивно начинание.
„Страхуваме се да спрем дори за минутка и мислим, че трябва постоянно да държим крака си върху педала на газта. Обикновено цени скоростта повече от качеството и бързите решения от добрите такива. Смятаме, че всичко е спешно и че трябва да се направи веднага, вместо да отделяме време за мисли от рода на: „Това наистина ли трябва да се направи на момента? Имам ли по важни задачи?“, обяснява Холънбъри.
Вместо да се опитвате да поддържате постоянно високо темпо, тя съветва да практикувате т.нар продуктивни паузи, при които спирате работа за кратка почивка, за да подобрите ефективността си. Паузата може да бъде от няколко секунди, минути или пък четвърт час. Може просто да се разходите сред природата, да опитате да подремнете, да си вземете бърз, да медитирате или да тренирате.
„Въпросът е каква част от работното време трябва наистина да бъде фокусирана върху работата, за да бъде човек наистина ефективен. 100%, 99%, 95% или пък 85%? Когато спирате да работите за кратко време, вие подобрявате собствените си способности, изчиствайки съзнанието си от натрупалото се натоварване“, казва тя.
Тази идея се основава на това, че всичко в природата спира от време на време. „Вие не сте машина. Паузата прекъсва неестественият навик за непрекъсната дейност. Това са едни микровъзможности да повишите концентрацията и енергията си в работата“, добавя Холънбъри.
Навикът винаги да се действате бързо може да ви отдалечи от чувствата и преживяванията, които ни правят хора. Ако отделяте време продуктивни паузи в работата, ще спечелите много ползи във всички области на живота си, казва Холенбери. Например, паузата може да ви помогне да намалите стреса, позволявайки ви да стъпите по-здраво на земята.
„Решете, че в работата не трябва постоянно да давате 100% от себе си, преди сринете. Самата работа може да бъде забавна и приятна. И не е нужно да правите пауза само по време на работа. Можете продуктивно да правите пауза по всяко време, навсякъде и с всеки“, казва тя.
................
Стефани Воза за FastCompany.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.