Да спестяваме правилно

Да спестяваме правилно

Да се пести всъщност изобщо не е сложно. Всеки може да го прави независимо от доходите си. За да спестявате не е необходимо да заделяте огромни суми пари, а просто да следвате няколко простички принципа без да насилвате нещата или да си вредите.

1. Първо да заделим

След като платим месечните такси (за наем, сметки за комунални услуги и т.н.), може да решим, че с останалите бихме могли да си купим нещо, да ги похарчим за развлечение и отдих. В резултат на това няма да забележим, как изхарчваме сумата, предназначена за заделяне.

За да избегнем това, след като получим заплата, първо трябва да заделим в спестовната си сметка. Още по-добре е, ако това става автоматично от сметката ни за заплата. 

2. Заделете и забравете

Щом се справим успешно с първата точка значи вече сме започнали да спестяваме. За да не посягаме обаче към заделените средства е добре да изберем влог или депозит без възможност за предсрочно изтегляне. 

3. Ползвайте различни сметки

Ако имаме няколко различни цели, сумите, натрупани в една обща сметка, може да е по-трудна за разпределяне и отчитане. А веднъж посегнали към спестяванията, можем много лесно да ги похарчим. Затова е добре да имаме няколко сметки, всяка от които ще бъде предназначена за конкретна цел.

4. Не очаквайте големи суми

Може би мислите, че за спестяване е добре да заделите някоя по-крупна сума и за това дребните пари да ви се струват незначителни и лесно да ги похарчвате. Но това изобщо не е вярно. Най-важното в спестяването е да бъдем последователни. Може да заделяме съвсем незначителни суми, но трябва да правим това периодично. Така процесът на натрупване ще се превърне в навик, а финансовият ни живот ще е дисциплиниран. Създайте си навик дори вечер да събирате останалите от деня монети. В края на месеца ще се окажете, че имате натрупано едно микросъстояние в буркана, което може да прибавите към спестовната си сметка.

5. Пестете с мяра

И все пак, пестенето не трябваа да е самоцел. Основното нещо е да останете психически здрави и да не спестявате от жизненоважни неща. Не се фанатизирайте по идеята да не харчите, за да не почнете да си вредите. Ако ви се налага да похарчите известна сума или да посегнете към спестяванията този месец, не се отчайвайте и не изпадайте в крайности. Отделете парите следващия месец и продължете да живеете нормално.

Източник: Рамблер

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ