Едно е да искаш, друго е да можеш: 6 признака, че не ставате за предприемач

 Едно е да искаш, друго е да можеш: 6 признака, че не ставате за предприемач

Едно е да искаш, друго е да можеш: 6 признака, че не ставате за предприемач

Много хора искат да започнат бизнес, но не всеки има нужните знания и умения, за да го направи.

Хората, които искат да бъдат предприемачи, винаги ще бъдат много повече от тези, които действително започват собствен бизнес. По една проста причина - не всеки може да понесе тежките условия и натоварването, характерни за света на предприемачеството.

Така че, ако сте размишлявали над възможността да започнете собствен бизнес, проверете дали следните черти са ви присъщи, преди да поемете по пътя на предприемача.

1. Предпочитате да следвате заповеди

Светът е съставен от лидери и последователи. В коя от двете групи попадате вие?

Ако се чувствате комфортно в ролята на човек, който изпълнява чужди заръки, предприемачеството най-вероятно не е за вас. Ако обаче изпитвате желание да вземате решения и да водите, може би имате искрата, нужна за създаването на собствен бизнес.

2. Предпочитате да работите по реализирането на чужди мечти

„Работете по изграждането на вашите собствени мечти, ако не искате някой да ви наеме, за да изградите неговите.“, казва Фара Грей, инвеститор и филантроп.

Може да сте напълно удовлетворени от идеята да отдадете живота си на упорита работа по осъществяването на чужда мечта. В това няма нищо лошо.

Родителите, например, са мотивирани от желанието да помогнат на своите деца да постигнат мечтите си. Учителите дават живота си, за да помогнат за развитието и просперитета на цяло поколение от ученици. Множество нестопански организации съществуват, за да върнат към живота множество умиращи мечти.

Да помогнете на някой друг да постигне своята мечта, не е грешка, но ако имате свои собствени мечти, които не гравитират около общото благо, може би трябва да спрете да работите за реализирането на чужди желания.

3. Не сте фен на упоритата работа

Предприемачеството изисква тежък труд и упоритост. Да бъдеш предприемач означава да се изправиш пред огромна доза нерешителност, несигурност и нестабилност, граничещи на моменти с лудостта.

На пръв поглед това не е нещо особено приятно, но колкото и иронично да изглежда, здравата работа носи едно определено задоволство, което е трудно да се опише. Хората са създадени за упорита работа и положените тежки усилия не остават незабелязани.

Клишето „Не работете много, работете умно“ е много популярно, но грубата истина е, че трябва да бъдете колкото умни, толкова и упорити. Ако здравата работа не е вашата силна страна, животът на предприемача не е за вас.

4. Разбирате се чудесно с всички хора във вашия живот

Анализирайте набързо отношенията, които имате с всички ваши познати.

Има ли някакви междуличностни проблеми? Някаква раздяла? Скандал?

Не? Нито едно от споменатите? Най-вероятно не ставате за предприемач.

Излиза, че предприемачите не са широко ухилени, говорeщи на висок глас хора от хайлайфа, за които повечето се представят. Предприемачите по-скоро попадат към по-външния слой на социално поведение и културни норми.

„Искате да откриете бъдещи предприемачи в стая, пълна с тийнейджъри?  Търсете момчетата, които обичат да нарушават по някое правило, от време навреме“ , пишат в списание Fortune по темата.

Ако се замислите, това е истината. Предприемачите са тези, които нарушават общоприетите норми и правила, предизвикват статуквото и възпламеняват революциите.

„Нови изследвания показват един модел на антисоциални тенденции, характерен за предприемачите по време на тяхното детство“, съобщават от PsychCentral.

Така че, ако някой ви нарече зубър или пък ви намира за скучен и грубоват, не му обръщайте внимание. Вместо да си губите времето с това, започнете някакъв бизнес.

5. Вярвате, че нещата са окей и, че светът няма нужда от промяна

Като оставим настрана разделението между песимисти и оптимисти, как ви се струва света около вас? Всичко ли е наред или има неща, които биха могли да бъдат подобрени?

Начинът, по който гледате на всичко, което ви заобикаля, е мярка за вашите перспективи като бъдещ предприемач. Предприемачите виждат нещата, които трябва да бъдат променени или премахнати. Те виждат един свят, който все още не е перфектен.

Илон Мъск е човек, който иска да поведе света в една по-добра посока.

Той не беше доволен от ограниченията, които идваха от стандартните разплащателни методи. Затова създаде PayPal.

Не беше доволен от спада на инвестициите в изследване на космоса. Затова започна SpaceX.

Той забеляза множеството проблеми, които идват от зависимостта, която имаме към традиционните методи за създаване на енергия. Резултатът? SolarCity, Tesla Energy, Hyperloop и Tesla Motors.

Огледайте света около вас. Какво виждате?  Няма нужда от промени? Ако това е начинът ви на мислене най-вероятно не виждате и належаща нужда да започнете собствен бизнес. 

6. Вие сте много конвенционален и това ви харесва

Предприемачеството днес е един вид контракултура, защото съвременното общество обезкуражава поемането на рискове.

Ние бъркаме защитата с прогрес. Нашето „културно цяло“ одобрява затворените пространства, безопасните решения, разумните инвестиции и безрисковите активи.

Всичко това звучи добре, но ако сме напълно искрени със себе си, ще осъзнаем, че поемането на рискове в живота не само е необходимо, а и добро за нас. Популярната мания за безопасност и сигурност лишава живота ни от неговите естествени и здравословни рискове.

Човекът, който се носи по течението на популярната мейнстрийм култура, не е най-добрият кандидат за предприемаческа дейност. Както се казва в рекламите „ThinkDifferent“ на Apple:

„Вдигам тост за лудите. За различните. Бунтовниците. Размирниците. За кръглите фигурки в квадратните дупки. За тези, които виждат нещата по друг начин. Тези, които не обичат правилата. Тези, които не понасят статуквото. Може да ги цитирате, да спорите с тях, да ги прославяте или да ги мразите. Единственото, което не може да направите е да ги игнорирате. Защото те променят нещата. Те водят човечеството напред. Някои виждат в тях лудост, но ние виждаме гениалност. Защото хората, които са достатъчно луди да вярват, че могат да променят света, са тези, които го правят.“

Тези думи вдъхновяват предприемачи. Тези, които нямат предприемачески черти, няма дори да ги погледнат втори път.

Красотата на тези черти е, че те могат да бъдат придобити. Предприемачеството не е нещо което или имате, или нямате. Силното желание, воля и упоритост могат да формират предприемачески качества у всеки човек.

Не позволявайте на нищо да попречи на вашия начин на живот и на осъществяването на вашите мечти. Ако истински желаете нещо, значи може да го постигнете.

Нийл Пател, съосновател на интернет компаниите Crazy Egg и KISSmetrics, за BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ