Два дни стигат
Много малко неща се развиха в положителна посока от началото на пандемията. Едно от нещата, които със сигурност не са се подобрили, са работните срещи. Както личният ми опит така и множество различни проучвания показват, че времето, което хората прекарват в работни срещи, е нараснало до небесата, след като много служители бяха принудени да работят от вкъщи заради мерките за ограничение на разпространението на коронавируса.
Докато експертите все още спорят за това дали преминаването към работа от разстояние е било предимно позитивно или по-скоро негативно за производителността на служителите, никой няма съмнения, множеството работни срещи не помагат, а носят единствено изтощение и умора. Никой не обича да се взира в малки кутийки часове наред. Освен това, постоянното прекъсване на нормалния ритъм на работа кара служителите да работят до по-късно, което води до бърнаут.
Един очевиден начин за противодействане на тази тенденция, който става все по-популярен сред големите компании, включително Meta (позната доскоро като Facebook), е въвеждането на забрана за провеждане на срещи в един или повече дни от седмицата. Тази идея не е нова, като експерти по-продуктивността я предлагат далеч преди появата на COVID-19. Какъв ефект обаче може да има това върху представянето и благосъстоянието на служителите? Според ново прочуване на MIT Sloan Management Review, доста голям. Всъщност, ефектът е толкова голям, че ако вече не сте въвели подобна мярка, трябва сериозно да я обмислите.
Как да бъдете 73% по-продуктивни в работата
За целта на изследването четирима професори по бизнес бизнес са анкетирали 76 компании с някакви политики за ограничаване на срещите, вариращи от заделянето на един ден на седмица без срещи до пълна забрана на срещите. Изследователите са интервюирали мениджъри и ръководители в тези компании, като в същото време са анализирали данни за производителност, ангажираност и сътрудничество преди и след въвеждането на тези политики.
Изглежда доста очевидно, че въвеждането на ден без срещу ще повиши производителността на работниците, но аз останах изненадана от мащаба на промяната. При анкетираните компании, въвели забрана за срещи в един ден от седмицата, продуктивността е нараснала с 35%. При тези, въвели забрана за два дни от седмицата, ръстът е бил до впечатляващите 71%. След това ползите са започнали да намаляват, като при тридневна забрана резултатът е бил 73%. Автономията, комуникацията, ангажираността и удовлетвореността на служителите също са нараснали значително, докато стресът и микроменджмънтът са намалели.
„Предимствата от периодите без срещи започват да достигат плато, след като срещите биват намалени с 60 процента и всъщност започват да се изпаряват отвъд това. Нещо повече, удовлетворението, производителността, ангажираността и сътрудничеството намаляват, когато срещите бъдат елиминирани изцяло“, обобщават изследователите.
Тези резултати показват, че всъщност е възможно да бъде достигната точка, при която работните срещи са твърде малко, но този проблем надали ще засегне сериозен брой хора. „Оптималният брой на дните без никакви срещи е три, което дава възможност за провеждане на срещи в два дни от седмицата. Това се дължи на две причини – поддържането на социални връзки и управлението на седмичните графици“, посочват още авторите на прочуването.
От това изследване получаваме може би най-ефективният и прост за изпълнение съвет за ефективно лидерство, който съм срещала от известно време. Ако искате да увеличите производителността на екипа си със 73% и да станете много популярни сред вашите служителите, забранете срещите през три дни от седмицата.
………………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.