Искате да препоръчате приятел в работата? Помислете добре

Искате да препоръчате приятел в работата? Помислете добре

Искате да препоръчате приятел в работата? Помислете добре

Препоръчването на приятел за позиция в компанията, в която работите, може да изглежда като нещо, от което печелят всички. На първо място, това е чудесен начин да помогнете на вашата компания да намери правилния човек за работата, като според доклад на LinkedIn хората, които са назначени след препоръка от приятел, обикновено постигат по-добри резултати и спестяват много време и средства на фирмата, които в противен случай биха били инвестирани в процеса на намиране на кандидати. Второ, това е начин да спечелите допълнителни точки с мениджърите в компанията и да разширите мрежата си от контакти.

Всичко това може да звучи добре, но преди да започнете да препоръчвате всички ваши познати от LinkedIn и приятелите, с които сте завършили заедно висшето си образование, трябва да помислите за последиците, които тези препоръки може да имат за вас.

Всяка препоръка се отразява върху самите вас. Ако непрекъснато изпращате грешни кандидати при вашето ръководство, то това неизменно ще навреди на вашата репутация. Преди да решите да препоръчате някой във вашата компания, трябва да преминете през няколко стъпки:

Направете следното

1.Помислете за вашата репутация и бранда ви в компанията

Мислите ли, че човекът, който се готвите да препоръчате на вашите мениджъри, ще се представи добре пред тях? Защото ако той се изложи, то това би означавало, че и вие сте се изложили заедно с него. Ако се страхувате от ефекта, който евентуалната среща на вашия приятел с шефа и колегите ви може да има върху вас, то трябва да помислите добре, преди да представите неговата автобиография пред фирмата.

2. Преценете дали приятелят ви е готов да се ангажира с тази работа

Ако препоръчате ваш познат и всичко мине добре, колко вероятно е той да приеме предложението за работа? Има ли шанс той просто да се откаже и да ви злепостави?

Важно е да сте сигурни, че няма да пропилеете препоръката си за човек, който не е сериозен и не е готов да започне работа, ако кандидатурата му бъде успешна. Отделете нужното време, за да прецените дали той наистина проявява интерес към тази позиция или просто изпробва различни възможности. За целта може да му зададете въпроси от рода на „Какво точно те привлича в тази работа?“ или „Какво ти харесва в компанията?“

3. Споделете с него полезна информация за фирмената култура и за мениджъра, който ще проведе интервюто му за работа

Ако наистина вярвате, че вашият приятел е точният човек за работата, трябва да му дадете информация за позицията и компанията, която не може да бъде намерена в интернет. Това ще увеличи значително шансовете му да направи добро впечатление и да спечели позиция. Под информация, която е недостъпна за външни лица, имам предвид фирмената култура, визия, ценности, език и комуникационен стил. Разбира се, това не означава, че може да споделяте с него конфиденциална информация.

Не правете следното:

1. Не се въвличайте твърде навътре в процеса на назначаване

След като автобиографията е представена и интервюто насрочено, направете си услуга, като се отдръпнете назад и се абстрахирате от ситуацията. Ако вземете прекалено активна и централна роля в процеса, нещата ще станат доста неловки и неприятни, ако интервюто не вашия приятел не протече добре.

2. Не лъжете за опита и компетенциите на вашия приятел

Не влизайте в капана на самоувереността, завишавайки очакванията на мениджърите за кандидата, които ще препоръчате, било то защото настина вярвате в неговите способности или защото очаквате евентуалното му назначение да ви донесе някакви дивиденти и бонуси. Истината е, че всички „бели лъжи“ и преувеличения ще излязат наяве по време на интервюто и че това ще постави в неудобна ситуация както вашия приятел, така и самите вас на по-късен етап.

3. Не препоръчвайте всеки, който ви моли за това

Подобно на приказката за лъжливото овчарче, което лъгало и лъгало, докато накрая наистина имало нужда от помощ, но никой не откликнал, ако постоянно давате препоръки за хора, които не отговарят на нуждите и стандартите на организация, мениджърите ще спрат да гледат сериозно на вашето мнение. Както вече казахме, препоръките може да бъдат полезни за всички – за компанията, за самите вас и за вашия приятел, но те трябва да бъдат спестявани за случаите, в които наистина вярвате в човека, за който се застъпвате!

 

Стейси Полак за Glassdoor.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ