Астрономи откриха бяло джудже, преживяло избухване на свръхнова

Астрономи откриха бяло джудже, преживяло избухване на свръхнова

Астрономите са открили крайно необичайно бяло джудже в съзвездието Малка мечка, което в недалечното минало се е превърнало в свръхнова, но по загадъчен начин е преживяло взрива.

"Свръхновите от първи тип се използват днес като стандартизирани космически „маяци“, но до този момент не знаем как те възникват и какво става във вътрешността им по време на взрива. Открихме бяло джудже, което е успяло да преживее взрива, и това доказва, че подобни взривове могат да се случват и със само една разпадаща се звезда", пишат в „Сайънс“ астрономите от чешката академия на науките.

Т.нар. свръхнови от І тип възникват от бели джуджета — стари „изгорели“ звезди с малка маса, лишени от собствен източник на енергия. Те избухват в двойните звездни системи, които се състоят от две бели джуджета или от бяло джудже и червен гинат. В първия случай свръхновата избухва при сливането на джуджетата, а във втория – в резултат на натрупването на материя от гиганта върху малката звезда.

Свръхновите от тип І се взривяват с приблизително еднаква яркост заради физическите процеси, управляващи развитието им. Сол Пърлмутър, Адам Рийс и Брайън Шмид използват това свойство, за да демонстрират ускоряващото се разширяване на Вселената – за това те получиха Нобеловата награда за физика през 2011 г.

За разлика от другите типове свръхнови, в резултат на този взрив най-малко една от звездите изчезва напълно, а на нейно място остава горещ светещ облак от плазма и множество тежки елементи, които продължават да сияят още няколко хиляди години преди да угаснат напълно.

Заради високата скорост останките на подобни свръхнови са изключителна рядкост.

Чешките астрономи са открили следите на странната свръхнова, докато наблюдавали  звездата LP 40-365, движеща се с необикновено висока скорост.  Тази скорост – около 500 км в секунда, би трябвало по правило да е достатъчна, за да преодолее силата на притеглянето на Галактиката и да звездата да напусне нейните предели.

Звездата, на пръв поглед бяло джудже, имала необичаен спектър, който не прилича на нищо друго в Галактиката и това накарало астрономите да я наблюдават в продължение на 2 години.

Открили множество странности в устройството и поведението на звездата. На нея напълно отсъстват неутрален водород и хелий, а ниската температура сочи, че не е „нормално“ светило, а странно бяло джудже, което е „катапултирало“ и започнало да лети с висока скорост.

Звездата е на около 970 светлинни години и по размери е път пъти по-малка от Слънцето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ