Шестима учени симулираха 1 година живот на Марс

Шестима учени симулираха 1 година живот на Марс

НАСА завърши едногодишния експеримент на Хавай, в който имитира условията за пилотиран полет и живот на Марс, съобщава „Гардиън“.

Шестима доброволци, избрани с конкурс, прекараха 12 месеца в почти пълна изолация и живяха все едно са на Марс. Екипът бе съставен от четирима американци (еколог, лекар, архитект и пилот),  физик от Германия и астробиолог от Франция.

От 29 август миналата година шестимата обитаваха малко куполообразно съоржение на склона на спящия вулкан Мауна Лоа без свеж въздух, без прясна храна и без възможност  за уединение.

Мястото било избрано заради приликите с условията на червената планета: почвата е подобна на марсианската и на практика няма растителност.

Хранели се основно с консерви. Можели да излизат навън само в спецални скафандри.

Според учените така биха живели астронавтите, които ще полетят към Марс. Продължителността на мисията би била от една до три години, смятат те.

Целта на експеримента е да се разбере как човек ще се чувства в подобни условия.

След края на изпитанието участниците поискали прясна храна и да се окъпят в океана.

Експериментът е второто по продължителност подобно изследване. Най-дългата симулация за живот на Марс отне 520 дни – тя бе осъществена от шестима учени в Русия от юни 2010 до ноември 2011 г.

НАСА планира първи пилотиран полет до Марс около 2030 г. Симулацията на Хавай беше четвъртата по ред. Космическата агенция вече обяви конкурс за още два експеримента през 2017 и 2018 г., които ще продължат по 8 месеца. А на 16 август НАСА обяви и конкурс за модел на робот за полет до Марс с награда за победителя от 1 млн. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ