Разпродажбата ли ще спаси Гърция?

Разпродажбата ли ще спаси Гърция?

Дотук добре - гръцкият парламент гласува доверие на правителството на Андонис Самарас. Само че задачите, които предстоят, не са никак лесни, коментира "Дойче веле". Затова гърците трябва да са наясно с горчивите истини, убеден е премиерът.

След тридневните парламентарни дебати, провели се в края на миналата седмица, новият министър-председател изтъкна, че прилагането на реформите изостава, поради което усилията за извършването им трябва да се засилят. Същевременно Самарас иска повече време за постигане на целите за икономии, с други думи - отсрочка от ЕС и Международния валутен фонд.

Държавната собственост - на тезгяха

Министър-председателят обяви, че ще наблегне на приватизацията на държавните инфраструктурни предприятия и на продажбата на държавна собственост. Освен това би искал да създаде условия за връщане в страната на изнесените капитали. "Акцентът ще падне върху приватизацията. И ако за целта са нужни нови закони, те ще бъдат приети. Трябва да ускорим приватизацията, тъй като тя ще доведе инвестиции, с други думи - работни места и растеж", заяви Самарас. Сред основните обекти, предназначени за раздържавяване, са железниците, както и газови, водоснабдителни и нефтени компании, пристанищни и спортни съоръжения.

Опозицията посреща плановете за икономии и приватизация с много остри критики. "Оставам с впечатлението, че чета обява за продажба на страната", каза Алексис Ципрас, лидер на гръцката радикална левица. Той отправи и предупреждението, че потенциалните купувачи на държавните фирми ще "загубят парите си". Ципрас и съмишлениците му искат връщане на драхмата и заплашват инвеститорите, те не искат нищо в страната да се промени, каза на свой ред министър-председателят Самарас.

Какво е свършено до момента?

Днес на заседание на Еврогрупата се обсъждат първите резултати от международната проверка на състоянието на гръцките финанси. Там експертите от Европейския съюз, Международния валутен фонд и Европейската централна банка представят информация за осъществения от тях контрол. Прогнозите са, че тяхната оценка ще е по-скоро негативна. Ако наистина е така, то Атина тутакси трябва да се заеме с приватизирането на апетитни обекти, с опростяването на данъчното законодателство, както и да продължи с икономиите в държавния сектор, защото в противен случай няма да има повече финансови инжекции, пише вестник Катимерини, позовавайки се на предупреждения на експертите.

Сега най-важната цел на Самарас е разтягането на мерките за икономии във времето. А най-големият проблем е безработицата, тъй като тя представлява "заплаха за социалния мир". В момента всеки втори грък е без сигурна работа.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ