Българинът тегли най-често кредит за ремонт

Най-често българите теглят кредити за ремонт, рефинансиране на заеми и инвестиции в имоти. Това показва резултати от проучване на Societe Generale Експресбанк, направено през март 2015. Изследването е проведено сред 734 представители над 18-годишна възраст посредством онлайн интервюта и запитвания в реално време, както и допитвания до уебсайтове с широка читателска аудитория.
Най-голям процент от изтеглилите потребителски кредит българи – 27%, са предпочели размер от 10 000 до 30 000 лева според резултатите Вторият по популярност потребителски кредит е за суми между 5 000 и 10 000 лева (25% от анкетираните). Сред възнамеряващите да теглят кредит потребители най-висок процент от запитаните – 26%, планират да се възползват от предложения до 1 500 лева, а 24% от тях – от суми между 1 500 и 5 000 лева. Сред тази група от анкетираните по-малък е делът и на потребителите, които биха изтеглили кредит в размер от 10 000 до 30 000 лева – 19%, но пък расте броят на хората, които предпочитат продукти от над 30 000 лева.
Малко над 26% от изтеглилите потребителски кредит българи са използвали средствата за ремонтни дейности, следвани от 19,2%, които са рефинансирали друг кредит с тях, а 16,1% са ги вложили в инвестиция в имот. Други популярни причини за тегленето на потребителски кредит от хората според проучването на Societe Generale Експресбанк са закупуване на автомобил (7,6%), мебели и електроника (6,6%), образование (5,8%) и лечение (5,5%).
По малко по-различен начин се нареждат приоритетите на сънародниците ни, които планират да изтеглят потребителски кредит. 26% от тях биха ги инвестирали в инвестиция в имот, 22% в ремонт, а 13% в закупуване на автомобил. В по-малка степен планиращите да вземат потребителски кредит лица се нуждаят от средствата за покупка на мебели/електроника (9%), женитба/абитуриентски бал (9%), лечение (5%) и др.
Проучването на Societe Generale Експресбанк включва и периода, за който българите са изтеглили или възнамеряват да изтеглят потребителски кредит. Най-голям процент от анкетираните кредитополучатели – 45%, предпочитат кратък срок на изплащане – между 1 и 5 години. Значително по-висок е делът на лицата, предпочели срок на изплащане от 7 до 10 години (28% от участниците в проучването), спрямо тези, посочили период от 5 до 7 години, равняващ се на 18%. Едва 9% от получилите кредит българи са се обвързали с най-дълъг срок, който надхвърля 10 години.
Осезаемо различни резултати по горепосочените показатели наблюдаваме сред възнамеряващите да изтеглят потребителски кредит сънародници. 65% от тях ще изберат срок на изплащане от 1 до 5 години, 11% - между 5 и 7 години, и само с процент повече (12%) са лицата, които се насочват към период от 7 до 10 години. Делът на потребителите, които биха изплащали своя кредит над 10 години е по-голям сред възнамеряващите да изтеглят банков заем – 12%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
28 години валутен борд: Уроците от кризата и пътят към еврозоната
Финанси | Коментари |Ръст на музикалния туризъм: Тейлър Суифт и други звезди са вкарали рекордните 10 млрд. паунда в хазната на Великобритания за 2024 г.
Икономика |Александър Джартов: Очаква ни тежък сезон откъм пожари
Общество |Главният икономист на ЕЦБ обяви за „приключен“ последния цикъл на лихвените проценти
Финанси |Спад на борсите в Европа, докато инвеститорите следят развитието на търговските преговори със САЩ*
Финанси |На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
На днешната дата |ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Бизнес |Пенсиите се увеличават с 8,6%, минималната става 630,50 лева
България |Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
Компании |„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп
Политика |Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
Свят |Британският монарх Чарлз III спира от употреба 156-годишният Кралски влак
Свят |Времето: Посрещаме юли с високи температури, но на места и с валежи
България |

Коментари
Няма въведени кометари.