КФН спря търговията с акции на КТБ до 25 юни

КФН спря търговията с акции на КТБ до 25 юни

КФН спря търговията с акции на КТБ до 25 юни

Акциите на Корпоративна търговска банка (КТБ) са спрени от борсова търговия за срок от 23 до 25 юни, съобщиха от Комисията за финансов надзор. По-рано подобно действие предприе и БФБ.

Решението на комисията е продиктувано от поставянето на банката под специален надзор.

„Мярката се налага с цел защита на инвеститорите, успокояване и стабилизиране на пазара. Използваме случая да заявим, че няма финансови и икономически причини за негативни очаквания за развитието на българския капиталов пазар", се посочва в съобщението на КФН.

Припомняме ви, че по-рано днес КТБ поиска от Българската народна банка (БНБ) да я постави под специален надзор. Причината - банка е изчерпала ликвидността и е преустановила разплащанията, както и всички видове банкови операции.

От БНБ уважиха искането на КТБ. Поставянето под специален надзор означава, че до три месеца фирмите и домакинствата със сметки и депозити в банката няма да имат достъп до средствата си. За този срок БНБ е отнела правото на КТБ да прави каквито и да било плащания, което означава, че средства по влогове и сметки на нейни клиенти не могат да се изплащат.

От БНБ увериха, че КТБ не е обявена във фалит.

Пълномощията на всички членове на Управителния съвет на КТБ са прекратени, управлението на банката вече е в ръцете на двама квестори с извънредно големи пълномощия, обясни управителят на БНБ Иван Искров.

Той съобщи, че има и принципно постигнато съгласие при нужда да се ползва и Фонда за обезпечение на влоговете. "Но ситуацията в момента изобщо не го налага", отбеляза Искров.

Акционерите в КТБ, които притежават 10% и повече в КТБ, се лишават от право на глас за 3 месеца. Това са "Бромак" на Цветан Василев (50.66%) и дружество от Луксембург (30.35%).

Според Искров медийният шум от последните дни е навредил на КТБ, за да се стигне до ситуацията, в която днес от самата банка поискаха финансовата институция да бъде поставена под специален надзор.  През това време под ръководството на квесторите ще се извърши пълен одит. Идеята е банката да се санира, ако трябва, да се намалят капиталите й и оттам нататък да се върви към преговори с потенциални купувачи за продажбата й след оздравяване, добави още Искров.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ