5 банки у нас прилагат системи срещу пране на пари

5 банки у нас прилагат системи срещу пране на пари

5 банки у нас използват системни решения срещу прането на пари. Те осигуряват възможност на банките да контролират защитата и да усъвършенстват стратегиите си срещу финансови престъпления. Това от своя страна съдейства за спазването на нормативната уредба и по този начин за управлението на регулаторните, репутационни и финансови рискове.

Продуктът обаче е слабо познат в България, а причината е може би и липсата на достатъчно натиск от регулаторните органи да бъдат въведени подобни системи. Това отбелязаха Захариас Ангелакопулос, мениджър решения, електронни разплащания и банкиране в „Принтек Груп“ и Кристиан Робърт Дрешър, регионален директор продажби, TONBELLER AG, водещ доставчик на решения срещу финансови престъпления.

„Основното, което се изисква за предотвратяването на схеми за пране на пари е воля и контрол“, заяви Кристиан Дрешър. „Тази централизирана система дава възможност на подразделенията във финансовите институции да работят в съответствие с нормативните изисквания, прилагайки интегриран подход при мониторинга на финансови престъпления на местно и централно равнище. Цялостното решение е с разширена функционалност, например осъществяване на съответствие при SWIFT известията в реално време, класификация на клиентите по финансови и операционни рискове, мониторинг на транзакционното поведение на клиента, създаване и мониторинг на сценарии и предупреждения при евентуално пране на пари, електронно попълване на доклад за подозрителни дейности и други”, каза още той.

Потребностите от подобен тип решения в страните от Югоизточна Европа и по света е свързана с факта, че финансовите престъпления като прането на пари и финансирането на международния тероризъм поставят сериозни заплахи пред интегритета на финансовите институции и стабилността на финансовата система. Финансовите престъпления се развиват непрекъснато, тъй като постоянно се търсят нови начини за заобикаляне на все по-усъвършенстваните техники за превенция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ