Бизнес перспектива: След година на "културни войни" изпълнителните директори говорят по-малко за ESG

Бизнес перспектива:  След година на културни войни изпълнителните директори говорят по-малко за ESG

Бизнес перспектива: След година на "културни войни" изпълнителните директори говорят по-малко за ESG

Преди няколко години ESG политиката беше водещ приоритет на почти всеки бизнес лидер. Сега, уморени от привличането на критики от активисти от двете страни на политическия спектър, много изпълнителни директори решиха да изоставят термина, особено в САЩ.

От Блумбърг са разгледали внимателно преписи на финансови презентации на 100-те най-големи европейски и американски публично търгувани компании през последния сезон на финансови отчети и са установил  рязък спад в препратките към екологичните, социалните и управленските въпроси.

Изменението на климата и свързаните с него термини са генерирали 269 споменавания в САЩ досега през това тримесечие – повече от 60% по-малко от година по-рано. В един конкретен пример, преди година на годишната среща на JPMorgan Chase & Co., главният изпълнителен директор Джейми Даймън цитира „сложността на климата“ като проблем, пред който е изправена неговата банка, говорейки за „неразривните връзки между икономическия растеж, енергийната сигурност и изменението на климата." В тазгодишното си обръщение Даймън се фокусира върху войните, геополитиката, технологиите и изкуствения интелект, като изменението на климата се споменава само по време на сесията за въпроси и отговори.

За европейските компании

изменението на климата е споменато 671 пъти досега през текущия сезон на отчетите, което е спад с около една десета от преди година. „Правата на човека“ и техните синоними са получили 71 споменавания досега през това тримесечие в САЩ, в сравнение със 129 преди година. Терминът става все по-популярен в Европа, но се покачва от 58 споменавания през второто тримесечие на миналата година до 104 този сезон.

„Компаниите се притесняват да не бъдат съдени и нападнати от републиканските акционери и служители на държавно ниво“, каза Марсела Пинила, директор на отдела за устойчиво инвестиране в Zevin Asset Management. „Тези атаки срещу ESG продължават. Така че компаниите модерират посланието си.“

В САЩ републикански политици и консервативни групи започнаха поредица от правни спорове срещу така наречените „будни“ (woke) корпоративни политики, главно на базата на това, че те нарушават задължението за максимизиране на възвръщаемостта, или пък че се преследват по подмолен начин.

Междувременно в световен мащаб компаниите са изправени пред нарастващ натиск да докажат, че техните ангажименти за климата са реални, като в противен случай рискуват те да бъдат оспорени от екологични и потребителски активисти, инвеститори и власти. Миналата година колективни искове, които отдавна подхранваха съдебни спорове в САЩ, станаха достъпни в Европейския съюз, позволявайки на потребителите да наказват компании за подвеждащи изявления и неспазване екологични обещания.

„Има повече контрол от всякога върху ESG. Компаниите също се страхуват, че са твърде амбициозни и не могат да постигнат ангажиментите си“, добави Пинила.

В САЩ също така много компании намаляват инициативите за многообразие, справедливост и приобщаване, известни като DEI, други пък направо ги отменят.

Разнообразието и свързаните с него термини генерираха 121 споменавания сред най-големите листнати компании в Америка през текущото тримесечие, което е спад от 244 преди година.

Не всички компании обаче се отказват от политиките си за ESG, дори и да изглежда така, според Луис Иву, съосновател на консултантската компания Purpose Union.

Въпреки че малък брой се фокусират по-малко върху проблемите, все още има по-голяма група компании, които са ангажирани и „виждат тези проблеми като ключова част от изграждането на репутация“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ