Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспектива: Европа устоява на водените от САЩ атаки срещу ESG
Стабилното търсене на инвеститори в Европа за екологични и социално отговорни инвестиции, както и широкообхватните регулаторни рамки, помагат на европейската финансова индустрия да устои на политическия натиск, който накара някои техни партньори в САЩ да се откажат от зелените си програми.
В Съединените щати консервативните политици постигнаха успех в ограничаването на продуктовия маркетинг в сферата на екологичното, социалното и корпоративното управление (ESG), размивайки регулациите, които насърчават тези политики, и обезсърчавайки финансовите фирми да координират действията си за ограничаване на емисиите на парникови газове.
Но досега Европа до голяма степен се съпротивлява на вълната от недоволство срещу ESG поради по-голямата политическа и потребителска подкрепа за по-екологични продукти и благодарение на регулациите, които са в основата на операциите на финансовата индустрия и компаниите в реалната икономика.
Някои политици бяха активни в Европа, за да смекчат екологичните правила и законодателство, като подчертаха разходите за потребителите от преминаването към по-екологични решения.
Това доведе до смекчаване на някои нови разпоредби, насърчаващи ESG в Европа. Но данните за финансовите потоци показват, че Европа като цяло остава твърд лидер в сферата ESG, пише Ройтерс.
Европейските инвеститори имат седем пъти повече капитал в активи на устойчиви фондове, отколкото инвеститорите в САЩ, след пет последователни тримесечия на изходящи потоци в САЩ, сочат данни на Morningstar.
„Видяхме, че по-бързите регулации водят до по-бързо привеждане в съответствие, което предпази европейските финансови институции от насрещния вятър срещу ESG“, каза Нейтън Абела, ръководител на изследванията в ESG Book, световен лидер в данните и технологиите за устойчивост.
В сектора на финансовите услуги в Европа има 20 правила и 25 доброволни насоки, отнасящи се до ESG, в сравнение със само две правила и пет доброволни насоки в Съединените щати, според ESG Book.
Освен това има по-голямо търсене от инвеститори в ESG в Европа, движено от публичните пенсионни фондове. Около 73% от европейските пенсионни схеми заявяват, че изменението на климата е инвестиционен приоритет през 2023 г., в сравнение с 53% от схемите в САЩ, въз основа на LSEG за 2023 г.
Ангажиментът на европейските финансови фирми към ESG може да се окаже решаващ за оцеляването на международните алианси в областта на климата. Инициативи като Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ) и Climate Action 100+ регистрираха дезертьорство от американски фирми, но тяхното европейско членство до голяма степен остана непокътнато.
Това е важно, защото повечето от техните членове са европейци. Една от коалициите GFANZ например, Net-Zero Banking Alliance, има 71 европейски членове, но само девет от САЩ. Net-Zero Insurance Alliance има осем европейски фирми като членове, но нито една от Съединените щати.
Регулаторна подкрепа
ESG има солидна регулаторна рамка в Европа, включително таксономията на Европейския съюз, която дефинира благоприятни за климата инвестиции. Други ключови правила на ЕС са Регламентът за разкриване на устойчиви финанси, който принуждава финансовите групи да разкриват своите устойчиви инвестиции, и Директивата за отчитане на корпоративна устойчивост (CSRD), която се прилага за компании в реалната икономика.
Освен това хората в Европа са склонни да бъдат по-обединени в подкрепата си за действията в областта на климата.
Проучване от 2022 г. на изследователския център с нестопанска цел Pew показа, че европейците, независимо от политическите си убеждения, са по-склонни да смятат изменението на климата за „основна заплаха“. В САЩ проучването установи голямо разделение във възгледите за климата между хората от дясната и лявата страна на политическия спектър.
„В ЕС или в Европа има разногласия относно важността на това (ESG), но разногласията не са толкова големи, колкото в САЩ“, каза Камиар Мохадес, доцент по икономика и политика в Cambridge Judge Business School.
Но Европа не е имунизирана от атаки срещу регулациите в сферата на ESG. CSRD и отделен закон, целящ да гарантира, че корпоративните вериги за доставки са екологосъобразни и защитават човешките права, бе променен през последната година, за да обхване по-малко компании и да предостави повече време за привеждане в съответствие.
В последно време има спад в търсенето на ESG от европейски инвеститори, но той ограничен. Стартиранията на нови ESG фондове са намалели с 10% в Европа през 2023 г., но спадът в Съединените щати е значително по-ясно изразен и достига 75%, според Morningstar.
Изходящите потоци в САЩ от фондове за устойчиви инвестиции през четвъртото тримесечие достигнаха 5,1 милиарда долара спрямо 3,3 милиарда долара входящи потоци в Европа, което прави управляваните активи в Европа седем пъти по-големи от тези, наблюдавани в Съединените щати.
„Това, което виждаме в Европа, е, че всички продължават да са доста фокусирани върху ESG и как се прилага“, каза Дейвид Зан, ръководител на отдела за устойчиви фиксирани доходи в мениджъра на активи Franklin Templeton.
Зан обаче подчерта, че ESG не е единствената грижа на инвеститорите.
„Те не се интересуват само от ESG. Те искат да видят портфейли, които вземат предвид ESG и може би имат някои ограничения, но също така искат и профуктинвост“, добави той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.