Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Имат ли място акции на отбранителни компании в ESG портфейли?
Продължаващата война на Русия в Украйна доведе до дълбока промяна в начина, по който мениджърите на фондове, ръководени от мисии, гледат на акциите на компаниите от сектора отбраната, твърдят две европейски компании от сектора.
Акциите от сектора на отбраната обикновено са били изключвани от ESG портфейли въз основа на етични опасения относно връзката им с военни действия.
През последните месеци обаче мениджърите на ESG фондове изглежда се чувстват все по-комфортно с притежаването на отбранителни компании – във време на рязко нарастващи печалби в индустрията и по-високи разходи за отбрана, докато правителствата реагират на повишения геополитически риск, пише Си Ен Би Си.
Независимо от това, включването на отбранителни акции в ориентирани към устойчиво развитие портфейли остава спорно.
Микаел Йохансон, главен изпълнителен директор на шведската компания за отбрана и сигурност Saab, каза, че решението на Русия да започне пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г. е довело до „драматична“ промяна в дебата за ESG.
„Мисля, че имахме около 45 000 до 50 000 акционери преди тази трагична война да се случи, а сега имаме над 175 000 акционери. Разбира се, интересът към инвестиране в нас сега е много различен, но все още има някакво колебание на пазара“, каза Йохансон пред Си Ен Би Си.
По думите му някои пенсионни фондове, например, все още не желаят да инвестират в акции от този сектор, като не е имало движение „всички за“ в подкрепа на признаването на отбранителните фирми като устойчив бизнес.
„Не всички го гледат по този начин. Има още какво да се направи в тази област, което за мен е наистина разочароващо... защото ако нямате никаква сигурност и възпиращ ефект, тогава не можете да говорите за ESG от други гледни точки. Това е нещо като основата на устойчивостта според мен“, коментира Йохансон.
Акциите на Saab, която произвежда ракети, подводници и бойни самолети, поскъпнаха рязко от началото на войната на Русия с Украйна - с около 330% между 20 февруари 2022 г. и 29 август 2024 г.
„Традиционно ESG инвеститорите и особено инвеститорите на дребно не искат да бъдат свързвани с компании, които произвеждат оръжия“, каза Ида Каса Йоханесен, ръководител на ESG търговския в Saxo Bank.
„В крайна сметка това са компании, които причиняват смъртта на хора и невинни жертви в Близкия изток в момента, във войни, водени в Африка, например в Демократична република Конго, и на няколко други места в света. Инвеститорите на дребно просто не искат да имат нищо общо с този тип компании“, добави тя.
В резултат на това Йоханесен каза, че мениджърите на фондове обикновено не са били склонни да включват някои отбранителни акции в своите портфейли, за да избегнат разпитите от страна на своите клиенти.
Запитан дали отбранителните фирми може да имат още работа, за да подобрят репутацията си, Йохансон от Saab отговори: „Може би, не знам. Мисля, че нямаше да работя 39 години за тази компания, ако не бях изключително отдаден на това, което правим и на това, за което се застъпваме. На нещата, с които допринасяме по отношение на устойчивостта и страхотните способности.“
Йохансон подчерта, че ако политиците разпознаят среда на заплаха, тогава е наложително да има „професионални“ и „сериозни“ компании, способни да доставят необходимите ресурси на отбранителните сили.
„И така, ние защитаваме нещо наистина важно – и аз нямам никакъв проблем с нашата репутация. Не знам за другите“, добави той.
„Големи злодеи“ срещу фирми, които „не са толкова лоши“
ESG инвестициите се превърнаха в поляризиращ политически въпрос през последните години, особено в САЩ.
Републиканските законодатели определиха инвестициите, насочени към определена мисия, като форма на „буден капитализъм“, който се стреми да даде приоритет на либералните цели пред финансовите печалби.
Демократите се опитаха да отблъснат тези критики, описвайки атаките срещу редица етично отговорни бизнес практики като „опит за създаване на културна война и защита на корпоративни специални интереси“.
Анализаторите очакват резултатите от президентските избори в САЩ през ноември да бъдат от решаващо значение дали политическата реакция срещу ESG ще има дълбок и дълготраен ефект.
„Дори не можехте да водите тези разговори преди Украйна, защото въпреки че може да правите страхотни неща в E, S и G. Не можехте дори да говорите за това“, коментира Брад Грейв, главен финансов директор на британската отбрана група BAE Systems, в интервю за Си Ен Би Си.
„Това, което се случи след Украйна, е, че има истинска промяна в отношението. Мисля, че хората вече се замислят. Наистина е важно да видим ролята, която отбранителните компании играят в защитата на едно свободно общество“, добави той.
Грейв отбеляза, че докато мениджърите на фондове винаги ще имат правото да инвестират, както намерят за добре, „това, което сега е добро от моя гледна точка, е, че можем да водим тези разговори за нашата роля - за положителната роля, която играем в обществото.“
Акциите на BAE Systems, която произвежда ядрени подводници, бойни самолети и доставя боеприпаси, се повишиха с приблизително 130% от 20 февруари 2022 г. до 29 август 2024 г.
Йоханесен от Saxo Bank отбеляза, че макар продължаващата война на Русия с Украйна е разпалила дебата за ESG, повечето мениджъри на фондове остават „доста предпазливи“ относно инвестирането в отбранителния сектор.
„Трябва ли всички да сложим отбранителните компании в една кошница? Истината е, че това е смесена група. Това наистина е набор от различен тип компании. Имате големи злодеи и след това имате такива, които, бих казал, че не са толкова лоши“, коментира Йоханесен.
„Не е лесно да се каже - тъй като произвеждаш оръжия, ти си злодей. Не е моя работа и мисля, че инвеститорите на дребно не трябва да решават вместо всички останали. Те трябва да решат сами - но не трябва да се опитват да демонизират всички онези компании, които произвеждат оръжия", добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.