Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Стартъпът, който иска да съхранява въглероден диоксид под повърхността на Земята
Един вид скала, която се открива на всеки континент, има потенциала да бъде ключова за улавянето на затоплящия планетата въглероден диоксид под повърхността на Земята.
44.01, стартираща компания, подкрепяна от Apollo Projects на Сам Алтман, разработва технология, която инжектира CO2 на километър под земята, където химическите реакции го превръщат в камък. Този тип технология вероятно ще бъде от решаващо значение за ограничаване на най-лошите ефекти от глобалното затопляне.
В допълнение към финансирането от групата на Алтман, базираният в Оман стартъп е набрал $37 милиона от кръг на финансиране от серия A, воден от Equinor Ventures с Shorooq Partners в Обединените арабски емирства, за да се разшири в международен мащаб. Други инвеститори включват Climate Pledge Fund на Amazon.com Inc. и Breakthrough Energy Ventures.
Процесът на съхранение на 44.01 работи чрез инжектиране на смес от CO2 и вода в сондаж и в пукнатини в перидотит - естествено напукана скала. Скалата отделя CO2 чрез процес, известен като въглеродна минерализация, при който определени минерали реагират с CO2, за да създадат твърд карбонат.
Перидотитът обикновено се намира дълбоко във вътрешността на Земята, но в Оман депозитите се намират близо до повърхността. Тези залежи са позволили на учените да наблюдават способностите на перидотита да отделя въглерод, осигурявайки точка за сравнение за метода на 44.01. Техниката на стартъпа помага за ускоряване на процеса на секвестиране чрез изпомпване на газирана вода в пукнатините на перидотита дълбоко под земята.
„Вместо да ни отнемат десетилетия, както би било в природата, това отнема няколко месеца“, каза основателят и главен изпълнителен директор Талал Хасан.
Понастоящем съществуват два основни метода за постоянно изолиране на CO2 под земята. Заедно с 44.01, исландският стартъп Carbfix преследва въглеродна минерализация. В случая на Carbfix процесът разчита на базалтови образувания, а не на перидотит. Другата техника е съхраняване на течен CO2 – фаза, известна като „суперкритична“ – в порести скали като солени водоносни пластове или стари нефтени и газови резервоари. Последният в момента е доминиращият и по-зрял начин за съхраняване на парникови газове, използван от петролната индустрия и индустрията за улавяне на въглерод от десетилетия. Въпреки това изисква наблюдение поради натрупване на налягане, което може да доведе до изтичане на CO2 обратно в атмосферата.
Въглеродната минерализация струва до три пъти повече от съхранението на суперкритичен въглероден диоксид. Този подход обаче има голямо предимство: „елиминира практически всички рискове от изтичане на CO2“, според бяла книга на BloombergNEF от 2022 г. относно премахването на въглероден диоксид. Въглеродната минерализация има потенциала да секвестиране много милиарди тонове CO2, според доклада. Това пространство за съхранение може да бъде жизненоважно, тъй като достигането на нетни нулеви емисии почти сигурно ще изисква премахване и съхраняване на милиарди тонове CO2 годишно до средата на века.
С този кръг на финансиране стартъпът 44.01,който получава името си от молекулната маса на CO2, се стреми да комерсиализира технологията си в Оман и Обединените арабски емирства, където вече е завършил пилотни и демонстрационни проекти, каза Хасан. Тестовете показват, че в момента може да съхранява около 50 до 60 тона CO2 на ден, а 44.01 има за цел да секвестиране 100 тона CO2 дневно на инжекционен сондаж в търговски мащаб.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.